reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI GPT-5 LOG Tasarım

Ücretsiz ChatGPT kullanıcılarına yeni imkanlar sunuldu

Ücretsiz ChatGPT kullanıcılarına yeni imkanlar sunuldu. OpenAI popüler servisini yalnızca ücretli aboneleri için geliştirmiyor.

OpenAI tarafından yapılan açıklamaya göre ücretsiz ChatGPT kullanıcıları artık özel GPT’lere ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyor. Ayrıca veri analizi, web cevapları, grafik oluşturma, görsel algılama, analiz için dosya yükleme ve bellek gibi faydalı özellikler de artık tüm kullanıcılara (Belirli limitler var) açılmış durumda. Bundan önce ChatGPT için Google Drive ve OneDrive entegrasyonu gelmişti. Bir süredir aktif olarak geliştirme aşamasında olan “Context Connector” özelliği, geçtiğimiz hafta Google Drive ve OneDrive desteğiyle beraber resmi olarak kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Google Drive ve OneDrive hesaplarını üretken yapay zeka destekli sohbet botuna bağlayabiliyor, buluttaki dosyalarına hızlı bir şekilde ulaşabiliyor ya da buluttaki dosyalarını sohbet botuna analiz etmesi için gönderebiliyor. Başta sadece ücretli abonelere özel imkan birçok durumda ciddi zaman kazandırıyor, buluttan dosya indirip ChatGPT’ye gönderme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. OpenAI tarafından geliştirilen sohbet botu ChatGPT son aylarda bir Google Arama rakibi yani arama motoruyla da gündeme geliyor. Bu konu ilk defa geçtiğimiz hafta ses getirmişti çünkü OpenAI’ın “search.chatgpt.com” alan adını aldığı ortaya çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

O zaman Google Arama rakibi arama motorunu 9 Mayıs tarihinde tanıtacağı iddia edilen ancak bunu yapmayan OpenAI, bu sistemle geçtiğimiz ay bir kez daha dikkat çekmişti çünkü Bloomberg bahsi geçen sistemi hemen hemen kesinleştirmişti. Bu sistemi düzgün şekilde hayata geçirmek adına çok sayıda Google çalışanını bünyesine kattığı söylenen OpenAI, ChatGPT üzerinden kullanılacak arama motoruyla internet üstündeki bilgileri GPT dil modelleriyle harmanlayacak ve böylece çok etkili cevaplar sunacak. Bu sistem için daha önce en büyük yatırımcısı Microsoft’un Bing’inden destek alacağı iddia edilen ve bu rekabet açısından biraz garip olan şirket, yakında gerçekten büyük bir adım atacak gibi görünüyor.

ChatGPT gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu