reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Güney Kore’de iki Samsung çalışanı radyasyona maruz kalmış

Güney Kore merkezli teknoloji devi bugün olumsuz bir haberle gündemde yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla iki Samsung çalışanı radyasyona maruz kalmış.

Güney Kore Nükleer Güvenlik ve Emniyet Komisyonu (NSSC), 27 Mayıs’ta iki Samsung çalışanının radyasyona maruz kalması sonucunda hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Bu yüzden şirket hakkında bir soruşturma başlatan komisyon, olayın Samsung’un Seul’ün güneyindeki Giheung çip fabrikasında gerçekleştiğini söyledi. Komisyonun açıklamasına göre bu iki çalışan, materyalleri analiz etmek için X ışınlarının kullanıldığı bir makineyle çalışırken radyasyona maruz kalmış. Her iki çalışanın da parmaklarında, radyasyon nedeniyle anormal semptomlar ortaya çıkmış. Çalışanların kan testlerinin normal olduğunu belirten NSSC, süreci netleştirmek adına daha fazla test yapacaklarını belirtiyor. Samsung ise CNBC’ye yaptığı açıklamada, iki çalışanın X-ışınlarına “yanlışlıkla” maruz kaldığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada Samsung işçileri şirket tarihindeki ilk greve de hazırlanıyor. BBC’de yer alan habere göre Samsung bünyesinde çalışan binlerce işçiyi temsil eden sendika, 7 Haziran’da bir günlüğüne greve çıkacaklarını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bu 55 yıllık şirketin tarihindeki ilk grev ilanı oldu.

Şu aşamada sadece bir günlük greve çıkılacağını söyleyen Ulusal Samsung Electronics Sendikası, duruma göre gelecekte geniş çaplı bir grevi de düşünebileceklerini duyurdu. Sendika yaklaşık 28 bin üye işçisinin olduğunu, bunun da şirketin toplam işgücünün beşte birinden fazlasını oluşturduğunu söylüyor, teknoloji devi ise sendika ile yapılan görüşmelere devam edeceklerini aktarıyor.

Habere göre Samsung Electronics yönetimi bu yılın başından beri sendika ile ücretler konusunda görüşmeler yürütüyor ancak şimdiye kadar iki taraf arasında anlaşma sağlanamamış durumda. Sendika, yüzde 6,5’lik bir ücret artışı ve şirketin kazancına endeksli bir ikramiye talep ediyor. Reuters haber ajansının aktardığına göreyse şirket bu yıl yüzde 5,1 oranında zam öneriyor.

Samsung adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu