reklamı kapat

POPÜLER

Anne babaların gece uyanma derdine son veren beşik

Yeni anne baba olanların en büyük problemlerinden biri gecenin geç saatlerinde uyanan bebekleri oluyor. Snoo Robo ismindeki akıllı beşik ebeveynlere daha fazla uyku vadediyor.

Bu ilgi uyandıran sistem çocuk doktoru Harvep Karp tarafından geliştirildi. Dışarıdan bakıldığında modern bir beşik gibi duran Snoo Robo sıradan bir yatak olmanın çok daha ötesinde. Tahtadan yapılan yüzeyin altında sensörler, mikrofonlar ve hoparlör yer alıyor. Bebek ağlamaya başladığında beşik kendi kendine sallanıyor. Böylece ufaklığın yeniden uykuya dalması sağlanıyor.

Karp bu sistemi geliştirmek için beş sene harcadı. Gelişim sürecinde MIT ve tasarımcı Yves Béhar ile çalışıldı. Yatağın tasarımı sayesinde bebekler elektromanyetik radyasyona maruz kalmıyor. MIT mühendislerinin geliştirdiği sistem çevredeki gürültüler ile bebeğin ağlamasını ayırt edebiliyor. Ağlamanın şiddetine göre yatağın sallanma hızı değişiyor. Aileler yatakla bağlantılı uygulama aracılığıyla bebeklerinin durumunu takip edebiliyor. Ağlama uzun sürdüğünde durumun uykudan uyanma huysuzluğu olmadığı ortaya çıkıyor ve ebeveynler gerekli müdahaleleri yapıyor. Bebeğin güvenliği için onlara yatağa özel kundağı giydirmek gerekiyor. Böylece bebeğin uygunsuz bir pozisyona dönmesi engelleniyor.

Sistem ailelerin uykusunun bölünmesine engel olsa da, bebek ile ebeveyn ilişkisinin gelişimini etkileyebilir. Boston Çocuk Hastanesi‘nin başında yer alan Umakanth Khatwa mümkün oldukça bebekle birebir ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak bu sistemin gecenin geç saatlerinde uykusu hafifleyen bebeği yeniden uykuya daldırmak için ideal olduğunu da dile getiriyor. Geceleri sık sık uyanmaktan şikayetçi olan ebeveynler bu akıllı beşiğe 1.200 dolara sahip olabilir.

akilli-besik

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Anne babaların gece uyanma derdine son veren beşik” için 2 cevap

  1. Sinan Canbolat dedi ki:

    Güzel fikir.

  2. vampire hunter D dedi ki:

    1.200 dolar çokmuş ama 🙁 Daha insani bir fiyat olsaymış keşke.