reklamı kapat

POPÜLER

FT-4X

Toyota’da FJ Cruiser hareketliliği

Toyota‘dan kompakt SUV ligindeki temsilcisi FJ Cruiser‘in tekrar üretim hattına alınması dedikoduları yayılıyor. Önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel hareketliliğin ilk ipuçları haberin devamında yer alıyor.

2007 yılından geçtiğimiz iki yıla kadar Toyota’nın en çok tercih edilen kompakt modeli olan FJ Cruiser, off-road tutkunlarının da ilk tercihleri arasında yer alıyor. Kompakt bir yapıda olmasına rağmen başarılı bir arazi deneyimi sunan FJ Cruiser, 2014 yılında marka tarafından beklenmedik bir şekilde rafa kaldırıldı. FJ Cruiser’ın SUV ailesinden ayrılmasının ardından Toyota’yı bu ligde 4Runner, Hilux, Land Cruiser ve Rav 4 temsil etmeye devam etti. Bu saydığımız modeller arasında ayrı bir yer ve kendine özgü bir kitle oluşturan FJ Cruiser, tüm geriye kalan bütün modellerden hala daha çok ilgi görüyor.

Aslında bu dedikoduların ortaya çıkmasında Toyota’nın pazarda rekabet içerisinde olduğu üreticilerin yeni hamlelerinin de etkileri var diyebiliriz. Ford’un efsane modeli Bronco‘yu tekrar üretim bandına çıkarabilme ihtimali, Jeep Wrangler’in sınıftaki rekabeti domine etmesi gibi nedenler Toyota’yı FJ Cruiser’i tekrar canlandırmaya iten nedenler arasında olabilir. Geçtiğimiz süreçte konsept olarak ortaya çıkan FT-4X, FJ Cruiser türevi bir modelin tekrar üretim bandına çıkacağının ilk sinyalleri niteliğindeydi. “Future Toyota” (Geleceğin 4×4 Toyotası) olarak açılımı yapılan ve nitelendirilen model ile ilgili ayrı bir parantez açmakta fayda var. Otomobil üreticileri, efsane modellerini canlandırırken veya sadık bir kitle oluşturmuş kült modellerini geliştirirken Toyota’nın yakın geçmişte üretmesine ve çok fazla köklü bir model olmamasına rağmen 10 yıl gibi kısa sürede kendine bir kitle oluşturmayı başarmış bir modeli, bir ismi üretimden kaldırıp ardından isim değişikliği ile tekrar üretme hamlesindeki düşünceyi anlamaya çalışmak, durumu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. İleriki süreçte bunun ne derece tepki alacağını da izleyip göreceğiz.

toyotafj5
Autoguide’da yer alan habere göre japon üretici, FT-4X‘i üretim bandına çıkarma konusunda çalışmalara başlayabilir. Haberin başında da bahsettiğimiz nedenlerden ötürü dedikoduların resmi adımlarını yakın zamanda görme ihtimalimiz de mümkün. Wrangler ve Bronco ile rekabet konusunda geri kalmak istemeyen Toyota önümüzdeki yıl içerisinde düzenlenecek bir fuar veya özel bir etkinlik ile kompakt SUV ligine FT-4X resmi olarak dönüş yapabilir. Avusturalya ve diğer birkaç ülkede hala satışına devam edilen FJ Cruiser’ın yeni kardeşinin ne kadar başarılı olacağını ön görmek mümkün olmasada pazara hareketlilik getireceği kesin. Peki Toyota’nın FJ Cruiser ile ilgili attığı adımlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?