reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’nın FJ Cruiser’a göz kırptığı FT-4X konsepti

Kompakt SUV liginde yer alan konsept önümüzdeki günlerde yeni bir modelin de habercisi olabilir.

Toyota’nın ilk resmi detayını yaklaşık iki hafta önce paylaştığı yeni konsept SUV modelinin detayları tanıtım organizasyonları öncesi ortaya çıktı. Markanın FT-4X adını verdiği konseptten paylaştığı ilk görselle birlikte ikonik modeli FJ Cruiser’in geri dönüşüne göz kırptığı daha sık konuşulurken, ortaya çıkan görseller de bu ihtimalin yükseldiğini de söyleyebiliyoruz. Tasarım anlamında oldukça karakteristik bir yapıya sahip olan FT-4X boyutsal olarak ailenin en yeni üyesi olan kompakt SUV modeli C-HR ile büyük oranda benzerlik gösteriyor. Toyota’nın Camry ve C-HR’da da kullandığı global platform olan TNGA üzerine geliştirildiği ifade edilen FT-4X’ün ebatlarına baktığımızda 4,24 metrelik uzunluk, 1,82 metre genişlik ve 1,62 metrelik yüksek değerleri karşımıza çıkıyor. Bu değerler sonucunda toplam uzunlukta C-HR’dan daha kısa olan konsept genişlik ve yükseklik anlamındaysa daha üst rakamlara sahip.


Toyota’nın Calty tasarım ekibi tarafından geliştirilen modelde Mercedes G-Serisi’nden alışık olduğumuz kutu formu kullanılıyor. Tasarımın en ilginç yanlarından birisiyse iki aşamalı bagaj kapağı. Şehir modunda standart bir şekilde iki yana doğru açılan bu kapılar arazi modundaysa yatay konumda yukarı doğru açılıyor.


Sürücü aynasında GoPro dahili bir şekilde gelen aracın içerisinde girdiğimizde de alışık olmadığımız bir yapıya sahip ekranla karşılaşıyoruz. İlk kez New York’ta kullanıcılarla buluşacak olan konsept ile birlikte ister FJ Cruiser isterse C-HR gibi yepyeni bir model olsun Toyota’nın önümüzdeki süreçte bizleri şaşırtacağına dair ipuçları almıyor da değiliz. Bekleyip göreceğiz.