reklamı kapat

POPÜLER

Google, balonlu projesinin testlerine başlıyor

Google, tüm dünyaya internet erişimi sağlamak amacıyla üzerinde çalıştığı Project Loon için Avustralya’daki yerel operatörlerden Telstra ile ortaklığa giriştiğini duyurdu.

Daha önce Yeni Zelanda, Brezilya ve Amerika’da testler gerçekleştiren Google, Avustralya’da bir dizi test gerçekleştirmek için hazırlanıyor.  Aralık ayında başlayacak testlerde 20 adet balon gökyüzüne bırakılacak ve bir bölgeye internet bağlantısı sunulacak. Eğer testler başarılı giderse projenin çok daha hızlı gelişerek diğer bölgelere de yayılacağı belirtiliyor.

Söz konusu teknoloji interneti olabildiğince fazla bölgeye yaymak amacıyla geliştiriliyor. İlk olarak merkezden bir balona internet sinyali gönderiliyor, daha sonra ise diğer balonlara bu balon üzerinden aktarım yapılıyor. Sonuç olarak merkezin internet verebildiği yerlerin dışına internet ulaştırmak mümkün oluyor ve her balon 600 dönümlük alana internet ulaştırabiliyor.

Project Loon’un karşısındaki en büyük sorun ise rüzgar. Rüzgar beklenmedik bir şekilde eserse balonları düşürebilir ya da bağlantıya zarar verebilir. Daha önce Yeni Zelanda’da balonun düşmesi ve Washington’da ise elektrik tellerine zarar vererek elektrik kesintileri yaşatması Google’ı sıkıntıya sokmuştu. Avustralya’da nasıl bir sonuç alınacağı ise merakla bekleniyor.

YORUMLAR