reklamı kapat

POPÜLER

Google Project Loon internet balonu
Google Project Loon internet balonu
Google Project Loon internet balonu

Google’ın “internet balonu” büyük bir başarıya imza attı [Video]

GoogleProject Loon projesiyle internet erişimi olmayan bölgelere balonlar aracılığıyla kablosuz bağlantı götürmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz haftalarda Porto Riko‘da efektif olarak kullanılmaya başlanan bir grup internet balonu büyük bir başarıya imza atmış durumda.

İlk olarak Google’ın bir projesi olarak hayata geçen Project Loon, daha sonra Alphabet’in X inovasyon laboratuvarına dahil olmuştu. Stratosferdeki rüzgarları kullanıp birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje, sadece ihtiyaç olan bölgelere yönlendirilebiliyor. Belirlenen alanlara 10 ile 30 adet balon gönderebilen şirket, sistemi özellikle acil durumlar için geliştiriyor. İşte bunun için Maria kasırgasıyla sarsılan Porto Riko‘ya giden balonlar, bölgeye internet erişimi getiriyor. Yapılan son açıklamaya göreyse AT&T ve T-Mobile sayesinde bölgedeki tam 100 bin insanla sınırlı da olsa internet erişimi sağlandı. Bu gerçekten büyük bir başarı olarak görünüyor çünkü gökyüzüden sunulan kablosuz internet birçok insanı hayata bağlıyor. Bu bağlantının mesaj, temel internet ve e-posta için yeterli olduğu söylenirken sağlanan hizmet birçok kişi için hayati önem arz ediyor.

Google internet balonu ile her yerde bağlantı sunacak

İnternet balonlarını gökyüzüne göndermek için 16 metrelik vinç sistemi kullanan Google, bir balonu sadece 30 dakikada şişirerek göreve hazırlayabiliyor. Porto Riko‘ya giden balonların ise Nevada’dan kaldırıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Gün ışığı boyunca bölgeye internet aktarımı yapabilen ekip, hem sistemi daha iyi hale getirmeye hem de insanlara yardımcı olmaya devam ediyor.

Video

https://youtu.be/jP91ozeFWbM