reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google çatı şirketi Alphabet’in “balonla internet” projesi tarih oldu

Google çatı şirketi Alphabet, internet erişimi olmayan bölgelere balonlar aracılığıyla kablosuz internet götürmeyi hedefliyordu.

Bu Project Loon olarak geçen proje uzun zamandır da geliştirme ve test aşamasında yer alıyordu. İlk olarak bir Google projesi olarak hayata geçen, daha sonra ise Alphabet’in X inovasyon laboratuvarına dahil olan Project Loon, en son şirket halini alacak ve kendi operasyonunu yürütmeye başlayacak haberiyle gelecek için ümit vaat etmişti. Alphabet tarafından “Loon Inc.” şirket isminin kayıtlandığı belirtilmiş, bu projenin ne kadar büyük bir gelecek sunduğunu gözler önüne serilmişti. Temel olarak stratosfere gönderilen ve oradaki rüzgarları kullanıp hareket ederek birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje, özel geliştirilen navigasyon sistemiyle sadece ihtiyaç olan bölgelere yönlendirilebilecekti. Belirlenen alanlara 10 ile 30 adet balon gönderebilen ve burada aylarca kalabilen balonlar sayesinde kesintisiz bir internet sunacağını belirten şirket, bu sistemi maalesef rafa kaldırdı. Aktarıldığı kadarıyla balon ile internet sistemi beklenenden daha fazla risk oluşturuyor ve ticari kullanım çok daha sürdürülebilir durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Project Loon ile başarısızlığa uğradı

Ancak gelecek için sağlam başka alternatifler bulunuyor. Burada en çok her yere uzaydan internet taşıyacak SpaceX Starlink dikkat çekiyor. SpaceX, sürekli olarak Falcon 9 rokete yüklenen Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine gönderiyor ve bu bağlamda yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 950’yi geçmiş durumda. Firma biliyorsunuz alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedefliyor ve bu hedef doğrultusunda yavaş da olsa emin adımlar ile ilerliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli