reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi katlanabilir telefon

Xiaomi Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor; işte detayları

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor. Firmanın üretim yeri de belli olmuş durumda.

Türkiye pazarına büyük önem veren Xiaomi, Türkiye Gazetesi‘nde yer alan habere göre bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de telefon üretimine başlıyor. Şirketin üretim üssü olaraksa Salcomp’un Avcılar’daki fabrikasını seçtiği aktarılıyor.  Salcomp‘un fabrikayı Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında kurduğu ve burada tam 2 bin kişiye istihdam sağlayacağı aktarılıyor. Daha önce burada bir fabrikanın kurulacağı aktarılıyordu ancak bu adım çoktan gerçekleştirilmiş gibi görünüyor. Xiaomi’nin Türkiye’de ilk aşamada sadece giriş seviyesi cihazları üretmesi bekleniyor. Firma yerli üretim ile bu giriş seviyesi cihazları Türkiye pazarında daha ucuza satmak istiyor. Bu konuda bazı destekler / teşvikler sunuluyor.

Xiaomi dışında Türkiye’de başka firmalar da üretim yapacak

Burada ilk isim Çinli mobil telefon üreticisi OPPO oluyor. Firma Türkiye’de üretim için 50 milyon dolar yatırım yapıyor. OPPO’nun Tadım Kuruyemiş’in Tuzla’da bulunan fabrika binasını kiraladığı ve şubat ayında telefon üretimine geçmeyi planladığı bilinenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi dışında Türkiye’de üretim planlayan isimler arasında Vivo da bulunuyor. İki dev isim de Türkiye’ye büyük önem veriyor ve büyük yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung da Türkiye’de üretim planlayan isimler arasında yer alıyor.

Ancak Samsung yerel üretimi ilk olarak Sunny’nin İstanbul’da yer alan fabrikasında televizyon üretecek başlayacak. Daha sonra yüksek ihtimalle telefon da üretilecek. Türkiye’de telefon üretme planı içerisinde olan bir diğer isim de TCL olacak gibi görünüyor. Çin merkezli TCL uzun süredir Türkiye’de yer alıyor ve firma bazı televizyon modellerini hali hazırda Türkiye’de üretiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin telefonları burada test ediliyor