reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi katlanabilir telefon

Bakandan Xiaomi Türkiye telefon fabrikası hakkında açıklama

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor. İşte bu konuda bir resmi açıklama daha geldi.

Türkiye pazarına büyük önem veren Xiaomi, biliyorsunuz Türkiye’de telefon üretmeye yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla giriş yapıyor. Elde edilen bilgilere göre Çin merkezli şirketin Türkiye’deki yatırımı iki bölümden oluşacak. İstanbul Avcılar’da bir fabrika kuracağı aktarılan Xiaomi, ilk bölümde 2 bin kişiye istihdam sağlayacak, ikinci bölümde ise kapasite artışına gidilecek. Kaynakların verdiği bilgilere göre ikinci bölümle birlikte yatırım miktarının 30-40 milyon dolara ulaşması olması bekleniyor. Salcomp firmasının ortaklığıyla başlayacak üretim süreci hakkında şimdi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuştu. Bakan, Sputnik’te yer alan habere göre Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikasıyla ilgili “Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar Türkiye’de satılmaya başlanacak” açıklamasını yaptı. Varank ayrıca “Xiaomi’nin Türkiye’deki fabrikasında tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak” da dedi. Bu modellerin henüz hangisi olduğu net değil ancak firmanın Türkiye’de ilk aşamada sadece alt seviye cihazları üretip satacağı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Xiaomi öncesinde OPPO için de bir açıklama yapmıştı

OPPO Türkiye telefon fabrikası hakkında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli dev akıllı telefon markası OPPO’nun İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladığını duyurmuştu. Varank ayrıca “Gerekli yatırım ortamını oluşturmak için Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde yoğun gayret gösteriyoruz. Türkiye’ye yatırım yapan kazanır” demişti.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin telefonları burada test ediliyor