reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi katlanabilir telefon

Xiaomi Türkiye yatırımı hakkında yeni bilgiler geldi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor. Firmanın planları yavaş yavaş netleşiyor.

Türkiye pazarına büyük önem veren Xiaomi, Bloomberg‘de yer alan habere göre Türkiye’de üretime yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla girecek. Elde edilen bilgilere göre Çin merkezli şirketin Türkiye’deki yatırımı iki bölümden oluşacak. İstanbul Avcılar’da bir fabrika kuracağı aktarılan Xiaomi, ilk bölümde 2 bin kişiye istihdam sağlayacak, ikinci bölümde ise kapasite artışına gidilecek. Kaynakların verdiği bilgilere göre ikinci bölümle birlikte yatırım miktarının 30-40 milyon dolara ulaşması olması bekleniyor ve bu da Türkiye pazarı için önemli görünüyor. Edinen bilgilere göre Xiaomi, adına üretim yapacak Salcomp firması için teşvik belgesine da başvuruda bulundu. Aynı kaynaklara göre ilgili teşvik belgesinin şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanması öngörülüyor. Xiaomi Türkiye’de 2021’de hiç olmadığı kadar önce çıkacak isimler arasında yer alıyor.

Xiaomi dışında Türkiye’de başka firmalar da üretim yapacak

Burada ilk isim Çinli mobil telefon üreticisi OPPO oluyor. Firma Türkiye’de üretim için 50 milyon dolar yatırım yapıyor. OPPO’nun Tadım Kuruyemiş’in Tuzla’da bulunan fabrika binasını kiraladığı ve şubat ayında telefon üretimine geçmeyi planladığı bilinenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi dışında Türkiye’de üretim planlayan isimler arasında Vivo da bulunuyor. İki dev isim de Türkiye’ye büyük önem veriyor ve büyük yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung da Türkiye’de üretim planlayan isimler arasında yer alıyor.

Ancak Samsung yerel üretimi ilk olarak Sunny’nin İstanbul’da yer alan fabrikasında televizyon üretecek başlayacak. Daha sonra yüksek ihtimalle telefon da üretilecek. Türkiye’de telefon üretme planı içerisinde olan bir diğer isim de TCL olacak gibi görünüyor. Çin merkezli TCL uzun süredir Türkiye’de yer alıyor ve firma bazı televizyon modellerini hali hazırda Türkiye’de üretiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin telefonları burada test ediliyor