reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Türkiye telefon fabrikası

Xiaomi Türkiye telefon fabrikası için açılış tarihi açıklandı

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor. Fabrika için açılış tarihi de verildi.

Yapılan açıklamaya göre Xiaomi ve partneri Salcomp’un 2.000 kişiye istihdam sağlayarak yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacak İstanbul Avcılar fabrikasının açılışı 29 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Söylendiği kadarıyla 29 Mart’ta gerçekleştirilecek olan açılış törenine Xiaomi’nin Global Başkanı Shou Zi Chew ile Salcomp Avrupa Direktörü David Chang de katılacak. Xiaomi’nin fabrikada üreteceği ilk modeli ise giriş seviyesi Redmi 9C modeli olacak. Türkiye’de firmanın yakın dönemde üst seviye cihaz üretmesi beklenmiyor. Giriş seviyesi cihazların seçilmesinin arkasında ise vergi avantajları yer alıyor. Bu cihazlar daha önce de söylediğimiz gibi dışarıdan getirildiği zaman vergiler nedeniyle fazlasıyla pahalılaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi yanında OPPO da Türkiye’de telefon üretmeye hazır

OPPO Türkiye telefon fabrikası hakkında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz hafta Çinli dev akıllı telefon markası OPPO’nun İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladığını duyurmuştu. Varank ayrıca “Gerekli yatırım ortamını oluşturmak için Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde yoğun gayret gösteriyoruz. Türkiye’ye yatırım yapan kazanır” demişti. Türkiye’de başka büyük isimlerin de üretim planladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin telefonları burada test ediliyor