reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, “bilinç kazandığı iddia edilen” yapay zekâ ile gündemde

Google son günlerde LaMDA merkezli olarak gündemden düşmüyor. Peki burada tam olarak neler oluyor? Öne çıkan gelişmeler haberimizde.

Google, birçok diğer firma gibi birçok gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisi de uzun zamandır gündemde olan LaMDA. Bilmeyenler için firmanın geçtiğimiz yıl yapılan I/O 2021 etkinliğinde en çok dikkat çeken gösterimlerinden birisi LaMDA olmuştu ve yapay zekâ I/O 22’de de karşımıza çıkarılmıştı. LaMDA, temelde gerçekçi bir “geleceğin dijital asistanı” olarak tanımlanıyor. Bu sistem mevcut çözümlere oranla söylenenleri çok iyi şekilde anlıyor ve bunlara akıcı / akılcı cevaplar verebiliyor. LaMDA, halen bir gelecek gösterimi olarak karşımızda yer alıyor ve Google şimdiden LaMDA 2 üzerinde de çalışıyor. LaMDA’yı bu aralar yeniden gündeme getiren ise şirket mühendisi Blake Lemoine’nin ortaya attığı iddia oldu. Lemoine, geliştirilen yapay zekâ için “bilinç kazandı” dedi ve bu oldukça ses getirdi.

Ancak durum tam olarak öyle değil. En azından Google’a göre henüz iddia edildiği gibi bir seviyeye ulaşılmadı. LaMDA üzerinde çok sayıda kişinin çalıştığını, Blake Lemoine’nin bu konudaki iddialarının gerçek olmadığını ve mühendisin bu konuda yanıldığını belirten Google, Lemoine ile şimdilik yolları ayırdı. Mühendis bir süre belirtilmeden ücretli idari izne ayrıldı. Lemoine, çok net kanıtlar ortadan koymadan yaptığı açıklama ile bir bakıma kendisini yakmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zekâ sistemleri günün birinde gerçekten bilinç kazanacak. Hatta kapalı kapılar ardında geliştirilen bazı sistemler bu seviyeye şimdiden ulaşmış olabilir. Burada önemli yapay zekâ sistemlerini “doğru” şekilde bilinçlendirmek ve onları insanların asırlardır bitmeyen hatalarından tamamen arındırmak.

Google gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle