reklamı kapat

POPÜLER

Google

I/O 2021 kapsamında tanıtılan ilginç Google yenilikleri

Google I/O 2021, gerçekten büyük duyurulara sahne oldu. Çoğu yakında aktif olacak bu yeniliklerden en çok dikkat çekenleri sizler için bir araya getirdik.

Google I/O 2021‘in en büyük iki haberini (Android 12 ve Wear OS) detaylarıyla beraber aşağıda sizlere aktardık. Ancak etkinlikte bunlardan fazlası da tanıtıldı.

-Bunların dikkat çekenlerinden birisi deri / cilt hastalıklarını belirleyen bir sistem oldu. Telefon kamerası üzerinden çalışan sistem, yakında devreye girecek ve fotoğraf ile örneğin elinizdeki cilt problemini tespit etmenize imkan tanıyacak.

-Firmanın diğer yenilikleri arasında Google Fotoğraflar da yer alıyor. Fotoğraflar uygulamasında artık bir şifre / parmak iziyle kilitlenebilir dosya sistemi yer alıyor. Buraya çok özel hassas fotoğraf ile videolar konabiliyor.

Bu arada Fotoğraflar yakında içerisine yüklenen fotoğrafları hareketli animasyonlar haline de getirebilecek. Böylece fotoğraflara tek tuşla adeta can gelecek.

-Android 12 işletim sistemiyle firma Pixel akıllı telefonları dijital bir otomobil anahtarı haline getirecek. Ancak bunun için firmaların destek vermesi gerekecek.

-Firmanın etkinlikteki en çok dikkat çeken gösterimlerinden birisi LaMDA oldu. Yapay zeka temelli LaMDA, gerçekçi bir dijital asistan olarak tanımlanabilir. LaMDA, kendisini herhangi bir objenin yerine koyarak sorulan sorulara cevap verebiliyor.

Şimdilik gösterilen demosu çok etkileyici olan sistem, yine de çok erken geliştirme aşamasında bulunuyor. Ancak Google sistemden şimdiden çok ama çok umutlu görünüyor.

Sistem söylenenleri şimdiden çok iyi anlıyor ve akıcı cevaplar verebiliyor. LaMDA şimdilik metin üzerinden görüşmeye odaklanıyor.

-Firma Chrome içerisine sadece ufak adımlar ile daha önce sızdırılmış parolaları değiştirebileceğiniz bir sistem getireceklerini de duyurmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google I/O 2021 için ilk gün dolu dolu geçti

-Google’ın etkinlik sonrası duyuruları da oldu. Örneğin bunlardan birisi tanıtım videosu hemen aşağıda olan Project Starline. Bu bir 3D görüşme altyapısı. Sistem klasik video görüşmelere üçüncü boyut katıyor.

Bu sistem gerçekten etkileyici görünüyor. Böylelikle karşınızda gerçekten birisi varmış gibi uzaktan kamera ile görüşme yapılabiliyor. Sistem henüz geliştirme aşamasında yer alıyor.

-Google ayrıca Android TV OS için Android telefonları birer kumanda haline getireceklerini açıklıyor. Bu da çok kullanışlı duruyor.

-Firma ayrıca “smart canvas” altyapısını da duyurdu. Bu Google’ın Docs ve Meet gibi servislerinde ortak çalışmaya odaklanan kullanışlı bir yenilik olarak göz çarpıyor.

Firma pandemi nedeniyle artan uzaktan çalışma altyapısını hiç olmadığı kadar akıllı ve doğal hale getiriyor. Burada gerçekten çok sayıda yenilik bir araya getiriliyor.

-Firma bu arada profillere koyduğu bir seçenek ile kişilerin son 15 dakikadaki aramalarını hızlı şekilde silmesine de imkan tanıyor.

-Google aynı zamanda Haritalar için de yenilikler duyurdu. Örneğin servis için “güvenli rota” sistemi tanıtıldı. Bu sistemde birçok farklı değişken değerlendirilecek ve kişilerin gitmedik istedikleri yere en hızlı şekilde değil en güvenli şekilde gitmesi sağlanacak.

-Firma etkinlikte kendisi için de bir açıklama da yaptı. Şirket 2030 itibarıyla tamamen karbon nötr enerji kullanacaklarını açıkladı.

-Bu arada Google, yerleşik kamera algoritmasını koyu tenli kişileri göz önüne alarak güncelleyeceğini de duyurdu. Burada belirtli saç tipleri için de özel algoritma güncellemeleri yapıldı.

-Google ayrıca Android’in 3 milyar cihaza ulaştığını da aktardı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’yı parçalarına ayıran resmi video