reklamı kapat

POPÜLER

Google Ceviri

Google Çeviri’de Türkçe görsel çeviri yapmak artık mümkün

Google, Çeviri uygulmasını güncelledi ve bundan böyle yazılı metinleri cep telefonu ekranında anında Türkçe olarak görüntülemeye başladı. Kullanıcılar artık çevirmek istedikleri yazılı metinlere telefon kameralarını doğrultarak anında Türkçe karşılığını görebiliyor.
Google
İnternet veya mobil şebeke bağlantısına da ihtiyaç duymayan uygulamada görsel çeviri özelliğine aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 20 yeni dil desteğinin eklenmesiyle toplamda dil sayısı 27 dile çıkmış durumda. Gerçek zamanlı sesli çevirileri çok daha hızlı hale getiren uygulamada kullanıcıların görsel çeviri özelliğini kullanabilmesi için kameraya dokunması ve ardından istedikleri bir yol tabelası, bir yemek menüsü, kullanım kılavuzu veya herhangi bir metne kameralarını doğrultmaları yeterli. Kullanıcıların her bir dil için  küçük bir dil paketini (yaklaşık 2 MB boyutunda) uygulama içinden yüklemesi gerektiğini de unutmadan söyleyelim.

Bağlantı hızı düşük mobil şebekeler pek çok gelişmekte olan pazarda online araçlara erişim konusunda zorluklara neden olabiliyor. Eğer mobil şebekelerin çekim gücünün problemli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, Google bu konuda da yardımcı oluyor. Anında görsel çeviriye ek olarak sesli konuşma modunu da (32 dil arasında gerçek zamanlı sesli çeviri yapacak şekilde) geliştiren Google, bu özelliği birkaç gün içinde hem Android hem de iOS platformlarında sunacak.