reklamı kapat

POPÜLER

Görsel çevirmen Word Lens artık ücretsiz [Video]

Artık her şeyi satın ala ala bir gün başımıza ne çoraplar örecek diye endişelendiğimiz Google, çok beğendiğimiz ücretli uygulamaları satın alıp kitlelere ücretsiz olarak sunmaya devam ediyor. Word Lens adlı görsel çeviri uygulamasının sahibi Quest Visual’ı dün itibarıyla satın alan Google’ın ilk işi Word Lens’i ücretsiz hale getirmek oldu.

Belki Türkçe dil desteği bulunmaması, belki de bugüne kadar ücretli olması nedeniyle Türkiye’de çok rağbet görmeyen bir uygulama olan Word Lens, tabelalardaki yazıları gerçek zamanlı olarak ve de şaşırtıcı derecede iyi bir şekilde çevirip akıllı telefonların ekranında gösteriyor.

Şu anda İngilizce, Portekizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Rusça ve İspanyolca dilleri arasında çeviri desteği veren uygulamayı kullanmak için tek yapmanız gereken telefonunuzun kamerasını okumak istediğiniz tabelaya veya yazıya doğru tutmak. İnternet veya ağ bağlantısına gerek duymadan kelimeleri anında çevirip düzenleyen Word Lens’ten İngilizce veya desteklenen diğer dilleri bilen herkes rahatlıkla faydalanabilir.

Google’ın Word Lens’in peşine düşmüş olması hiç de şaşırtıcı değil, hatta uygulamanın 2010’da çıktığı ve ilk sürümünden beri çok iyi çalıştığı düşünülürse Google’ın bu vakte kadar beklemiş olması daha şaşırtıcı. Hem tüm dünyaya ulaşabilmek, hem de kültürlerarası iletişimi kolaylaştırmak adına bugüne kadar Google Translate’ten Translator Toolkit’e kadar çeşit çeşit çeviri uygulamasını kullanıma sunan Google, şimdi Word Lens’le gerçek dünyayı çevirme imkanı da sunuyor. Çeviri ve dilbilim araştırmalarına belki de en çok yatırım yapan firma olan Google’ın yakın zamanda dil desteği genişletmesi de rahatlıkla beklenebilir.

iOS ve Android platformlarında kullanılabilen uygulamanın Windows Phone’a gelip gelmeyeceğine ilişkin bir açıklama henüz yok. Word Lens’in uygulama mağazalarında ne kadar süreyle ücretsiz kalacağı da bilinmiyor, dolayısıyla uygulamayı bir an önce indirmenizi öneriyoruz.

Word Lens

FiYAT
Ücretsiz

BOYUT
Android: 41M
iOS: 43,3 MB

YÜKLEMEK iÇiN
Android Word Lens
iOS Word Lens

*Uygulama fiyatları değişiklik gösterebilir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

VİDEO