reklamı kapat

POPÜLER

Erkek deniz kaplumbağaları küresel ısınma yüzünden yok olma tehdidi altında

Küresel ısınmanın etkileri giderek kendisini göstermeye başlarken dünyadaki canlılığın bu durumdan ne kadar etkileneceği de artık iyice ortaya çıkmaya başladı. Örneğin deniz kaplumbağalarının ilk aşamada küresel ısınmadan fazla etkilenmeyecek oldukları düşünülse de yapılan bir araştırma bu türün de belirli bir sıcaklık artışının sonucunda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açığa çıkardı. Diğer birçok sürüngende olduğu gibi deniz kaplumbağaları yavrularının cinsiyetinin belirlenmesinin de sıcaklıkla doğrudan ilişkili olduğu biliniyor. 29 derecelik bir sıcaklıkta erkek ve dişi yavruların sayısı eşit biçime belirlense de daha yüksek sıcaklıklarda yumurtadan çıkan dişi yavruların sayısı giderek artmaya başlıyor. Galler’de bulunan Swansea Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar bir sonraki yüzyıldan itibaren küresel ısınmayla birlikte deniz kaplumbağalarının nüfusunda trajik değişimlerin gerçekleşeceğini ifade etti. Bilim insanları, erkek deniz kaplumbağaların sayısında yaşanacak bir artışın ardından bu sayının muazzam bir biçimde düşeceğini bildirdi.

Nature Climate Change‘de yayınlanan araştırma özellikle Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan Yeşil Burun Adaları‘ndaki (Cape Verde) deniz kaplumbağalarına odaklanıyor. Bu bölgede kumsala bırakılan yumurtaların son 150 yıldır yüzde 50 ve yüzde 70 arasında değişen bir oranda dişi kaplumbağalara ait olduğu, günümüzde ise bu oranda ciddi bir artış yaşandığı görülüyor. Bilim insanları 2050 yılından itibaren Yeşil Burun Adaları’nın Sal bölgesine bırakılan yumurtalardaki dişi oranının yüzde 80’e yükseleceğini, 2010 yılında ise bu oranın yüzde 98’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Söz konusu araştırmayı yürüten ekipte yer alan bilim insanı Graeme Hays, deniz kaplumbağalarının soyunun tükenmesini önlemek için dişi-erkek oranının bir dengede tutulması gerektiğini ve deniz kaplumbağalarının kuluçkalarını soğutmanın uzun vadede bir çözüm yaratabileceğini ifade ediyor. Bu soğutma işinin insan eliyle gerçekleştirilebileceğine dikkat çeken araştırma ekibi gözlemlenen kuluçka alanlarını genişletmeyi hedeflediklerini de belirtti.

YORUMLAR