reklamı kapat

POPÜLER

Google, Chrome OS’in açık kaynak kodunu paylaştı

2008 yılında kullanıma sunulan Google Chrome, internetteki yeni ve güçlü uygulamalara karşılık vermek amacıyla tasarlanmıştı ve oldukça da başarılı oldu. Google Chrome OS de, bunun bir uzantısı olarak, hızlı ve güvenli bir internet deneyimi üzerine odaklanıyor. Üzerinde çalışan ilk cihazlara 2010’un dördüncü çeyreğinde karşılaşacağımız Google Chrome OS’in özellikleri ise şöyle:

  • Hız: Google Chrome OS’in açılma ve yeniden başlatılma işlemlerinin birkaç saniyede gerçekleşecek olmasının yanı sıra, uygulamalar ve web siteleri de hızlı ve rahatça açılacak ve çalışacak.
  • Güvenlik: Google Chrome OS üzerinde çalışan programların hepsi çevrim içi yürütülüyor olacak. Her bir sekme ayrı bir güvenli sanal ortamda (sandbox) çalışacağından, virüslerin ve zararlı yazılımların cihazları etkilemesi zorlaşmış olacak.
  • Kullanım Kolaylığı: Google Chrome OS, bütün uygulamaları internet üzerinden çalıştıracak. Bu, doküman düzenlemeleri, PDF,  fotoğraf/resim izlemek gibi işlemlerin internet üzerinden yapılacağı ve kullanıcıların program indirmek veya güncellemekle uğraşmak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

İLGİLİ HABERLER