reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome’da “reklam engelleme” dönemi başlıyor

İnternet kullanıcıları olarak hepimiz olmadık yerlerde karşımıza çıkan reklamlardan şikayetçiyiz. Bu problemi ortadan kaldırmak için de çeşitli alternatifler bulunuyor ancak görünen o ki şimdi Google‘ın kendisi de bu alana giriş yapmaya karar verdi.

Reklamlar internet platformları için büyük bir gelir kapısı olsa da, kullanıcılar tarafından pek sevilmiyor. Hele de aniden beliren veya tüm sayfayı kaplayan kocaman reklamlar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Birçok internet kullanıcısı bu probleme reklamların görünmesine engel olan eklentilerle çözüm buluyor fakat bu tercih sitelerin gelirlerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İnternet devi Google da önemli reklam kaynakları arasında yer alıyor. Kullanıcıların ilgi alanlarını veya önceki aramalarını baz alarak onlara ilgilenecekleri türden reklamlar sunuyor. Fakat görünen o ki reklam engelleme alanında artık Google’ı da göreceğiz.

Bu ilgi uyandıran iddia Wall Street Journal tarafından ortaya atıldı. Bu haberde Google’ın direkt Chrome‘un içine reklam engelleyici özellikler ekleyeceği dile getiriliyor. Fakat internet devi reklam engelleme konusunda diğer eklentilerden farklı bir politika izleyecek. Sadece zararlı veya uygunsuz içeriklerin kullanıcılara erişmesine engel olacak. Bu politika sayesinde uygunsuz reklamlar, diğer reklamların kullanıcılara ulaşmasına engel olmayacak.

Tabii bu noktada Google, Chrome tercih eden herkesin bünyesine katacağı bu yeni özelliği kullanacağını umuyor. Memnun kalmayanların farklı internet tarayıcısı alternatifleri bulunduğu göz önünde bulundurulursa, Google’ın “güvenli reklam” politikası ne kadar başarılı olacak, bekleyip göreceğiz.