reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

DIY

Google’dan 7’den 70’e hitap eden yapay zeka destekli yeni proje

Teknoloji dünyasını son zamanlarda kasıp kavuran iki konu DIY (Do It Yourself – Kendi Başına Yap) projeleri ve yapay zeka, her iki alanda da başarısı kanıtlanmış Google tarafından birleştirilerek AI (Artificial Intelligence – Yapay Zeka) DIY ismini alıyor.

Advertisement

Google’ın yeni AIY projeleri ile hem çocuklar hem de yetişkinler için yapay zekayla tanışmak, artık çok daha basit. Voice Kit ve Vision Kit isimli ses ve görüntü takımlarından oluşan AIY öncülleri , beyin olarak Raspberry Pi bilgisayarlarını kullanıyordu. İki takımla birlikte gelmediği için ayrıca temin edilmesi gereken bilgisayarın ikinci jenerasyon AIY takımlarıyla birlikte verileceği de açıklanan yenilikler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil destek

AIY ile birlikte takımlar, Raspberry Pi Zero WH bilgisayar ve ilintili Wi-Fi bağlantısıyla birlikte geliyor. İçinde kurulu bir yazılım barındıran bir SD kartının da dahil olduğu bilgisayarın yanında Vision Kit’in RPi Kamera 2‘yle birlikte piyasaya sürüleceği de biliniyor. Tam bir şekilde gelecek olan AIY takımlarını kurmak için bir adet monitör, klavye ve bir mouse gerekiyor fakat Andorid işletim sistemli kullanıcılar, AIY uygulamasını telefonlarına yükleyerek takımları uzaktan kurabilecek. Uygulamanın iOS ve Chrome sürümleri ise yolda. Yapay zekanın yavaş yavaş teknolojiyle bütünleşmesi, bu takımların gelecek nesilleri yapay zekayla tanıştırması bakımından oldukça faydalı görünüyor. Her ne kadar yapay zeka başlı başına karmaşık bir konu olsa da bu takımlar, isteyenlerin yapay zekayla birebir tanışması ve ilk tecrübesini yaşaması açısından güzel bir ürün.