reklamı kapat

POPÜLER

Google katlanabilir telefon

Google’dan yeni katlanabilir telefon açıklaması

İnternet devi Google, I/O 2019 geliştiricileri konferansı kapsamında önemli bir katlanabilir telefon açıklamasında bulundu.

Şu an katlanabilir telefon denildiği zaman akla ilk olarak Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X geliyor. Henüz satışa çıkmayan / çıkamayan telefonlar, büyük merak uyandırıyor. Yüksek fiyat etiketleriyle sadece çok kısıtlı bir kitleye hitap eden bu modeller üzerinde Google da çalışıyor. I/O 2019 kapsamında yapılan bir röportajda konuşan Pixel telefon departmanın başındaki isim Mario Quieroz, katlanabilir bir telefon için “uzun süredir” prototip denemeleri yaptıklarını belirtiyor. Ancak bu açıklama 2019 içerisinde “Pixel Fold” gibi bir cihazın tanıtılacağı anlamına gelmiyor. Ekran üreticisi firmalardan aldığı panel örnekleri üzerinden (Aynı Apple gibi) denemeler yapan firma, biliyorsunuz bu alanın yazılım tarafında da çalışıyor. Android işletim sistemine katlanabilir modeller için yerleşik bir destek ekleyen firma, görünüşe bakılırsa donanım tarafını da es geçmiyor. Firmanın 2020 yılında bir katlanabilir telefon modeli karşımıza çıkma ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, katlanabilir telefon pazarında öne çıkabilir mi?

Bunun cevabı modele konulacak fiyata bağlı olarak değişir. Rakiplerden daha uygun fiyatlı şık ve sağlam bir model oldukça ses getirebilir. Ancak yine de katlanabilir telefonların kitlelere yayılması ancak 2021 yılında olacak deniyor. Bu açıdan firmanın önümüzdeki yılı bile boş geçebileceği tahmin ediliyor. Teknolojik olarak yapılan bu denemelerin, Android’in katlanabilir altyapısını daha iyi hale getirmek adına da büyük önem arz ettiği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Galaxy Fold’un tek rakibi Huawei Mate X