reklamı kapat

POPÜLER

Google Goggles ile arama farklılaşıyor

Evet, Google, artık kullanıcıları yalnızca sözcüklerle değil, görsellerle de özgürleştiriyor. Bugün itibariyle kullanıma açılan ve Android işletim sistemli telefonlar üzerinde etkin olacak olan Google Goggles uygulaması ile kullanıcılara görsel özgürlük sağlayan Google, böylece kullanıcıların resimlerle arama yapmalarını mümkün kılıyor. Telefonu ile bir nesnenin veya yerin resmini çeken kullanıcılar, ardından Google Goggles uygulamasına girerek, resmini çektikleri nesne veya yere göre uygun arama yapabiliyorlar. Yalnızca hayat gücünüzle sınırlı olacağınız Google Goggles uygulaması ile merak ettiğiniz herhangi bir yer hakkında rahatlıkla bilgi sahibi olabilir ve daha fazlası için hayal gücünüze sığınabilirsiniz.

PEKİ, NASIL ÇALIŞIYOR?
Google Goggles, girilen bir resmin parçalarıyla diğer resimleri karşılaştırarak benzer noktaları bulma temeline dayanarak çalışıyor. Resimler arasında herhangi bir benzerlik bulunduğunda, uygun arama sonuçları kullanıcıya listeleniyor. Şu an yerler, ünlü sanat eserleri ve logolar gibi on milyonlarca objeyi tanıyabilen Google Goggles, telefonunuzu açtığınız ve kamerasını, arama yapmak istediğiniz görüntüye doğru yönelttiğinizde, GPS yoluyla görüntüyü tanıyor ve yerin adını kameranın yer bulma kısmında görüntülüyor. Kullanıcılar da, daha sonra bulunan yerin adını girerek, yer hakkında daha fazla bilgi edinebiliyorlar.

“BİR RESİM, BİNLERCE KELİMEYE EŞ DEĞER”
Ücretsiz olarak Android Market üzerinden indirilebilir durumda olan ve dünya genelinde İngilizce olarak kullanılan Google Goggles hakkında bilgi veren Google Goggles Ürün Müdürü Shailesh Nalawadi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: “Bazen bir resim binlerce kelimeye eş değer olabiliyor. Birçok aramada, özellikle cep telefonlarından yapılan aramalarda, resim kullanmak metin kullanmaktan hem daha kolay, hem de daha etkili olabiliyor. Bilgisayar görüntüleme teknolojisi daha gelişme aşamasında, ama Goggles bu alandaki potansiyeli gösteriyor. Tanıma becerilerimizi geliştirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Görsel aramanın parmak basmak kadar doğal hale geleceği günleri düşünebiliriz.”