reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar’ın Sokak Görünümü’ne takılan “cinayet” İskoçya’yı karıştırdı

Google Haritalar, Sokak Görünümü‘yle dünyanın birçok köşesini oradaymış gibi gezmemizi sağlıyor ancak birçok soruna neden olduğu da biliniyor. Özel araçlarla yapılan çekimlerde bazen istenmeyen kareler sisteme girebiliyor, aracı gören kimi kişiler ise sıra dışı sahneler yaratarak unutulmayacak pozlar veriyor. Benzeri bir hikaye İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da vuku buldu. Bu kez işin içine polis de karıştı.

Bir tamirci olan Dan Thompson, Google’ın Sokak Görünümü aracını görünce arkadaşıyla birlikte ufak bir oyun sergilemeye karar verir. Üzerinde tulumuyla boylu boyunca yol kenarına uzanan Thompson’ın arkadaşı da elinde baltayla hemen yanında durur. Google’a ait araç bu anı yakalar ve olaylar gelişir. Ağustos 2012’de gerçekleşen bu çekim geçtiğimiz yıl sisteme yüklenince birileri durumu fark eder ve polise haber verir. Küçük çaplı bir araştırmaya giren polis, Thompson’ı bulur ve her şeyin bir şaka olduğu ortaya çıkar.

Thompson, gereksiz yere polisi meşgul ettiği için özür dilemiş. Polis teşkilatı sözcüsü ise yaptığı açıklamada suç unsuru barındıran her türlü şikayet için polise ulaşılmasının önemli olduğunu söylemiş. Yani olay tatlıya bağlanmış.

Sokak Görünümü henüz ülkemizde hizmet vermiyor ama yakın bir zaman önce İstanbul’da beta testlerinin başladığı biliniyor. Bizde de benzer yaratıcılıkta işler çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.