reklamı kapat

POPÜLER

google sokak görünümü

Google’ın “Sokak Görünümü” özelliği cana geldi [Video]

İngiliz şirketi Amplifon, Google’ın Haritalar servisini bir ileri seviyeye taşıdı. “Sokak Görünümü” özelliğini “seslendiren” şirket, capcanlı bir harita hizmeti sunuyor.

Esasen işitme cihazları üreten firmanın başlattığı proje, Google’ın sokak görünümü özelliğini kullanırken baktığımız yerlerin sesini duymamızı sağlıyor. Üstelik mesafe, yön ve çevresel faktörler gibi birçok ince ayrıntı da düşünülmüş. Örneğin incelediğiniz yerin sağına doğru hareket ediyorsanız sağ taraftaki sesleri işitiyorsunuz veya bir su birikintisine yaklaştığınız zaman suyun sesi kulağınıza artarak ulaşıyor.

Amplifon söz konusu yazılımını şimdilik Place du Palais (Fransa), Hapuna Beach (Hawaii) ve Balboa Park (San Diego) için uygulamış durumda. Artık bu popüler yerleri haritada gezerken, çevredeki sesleri de eş zamanlı duymak mümkün. Ancak yazılım açık kaynaklı olduğu için üzerinde istendiği gibi oynanabilir. Oldukça basit bir sistem kullandıklarını belirten Amplifon, çok az kod bilgisine sahip kullanıcıların bile uygulamayı geliştirebileceğini belirtiyor.

Siz de kendi sokak görünümü seslerinizi bu bağlantıya tıklayarak yaratmaya başlayabilirsiniz.

VİDEO