reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, izin vermeseniz dahi sizi takip ediyor

Google, siz izin verseniz de vermeseniz de nerede olduğunuzu takip ediyor. Yeni araştırmanın ortaya çıkardığı bu durum ciddi bir mahremiyet ihlali oluşturuyor.

Associated Press, Google servislerini kullanan kullanıcıların, ayarlarda kapatılmış olsa dahi teknoloji devi tarafından yer bilgisinin takip edildiğini ortaya çıkardı. Google Haritalar, hava durumu güncellemeleri ve tarayıcı aramaları gibi herhangi bir uygulama kullanımı teknoloji devinin sizi takip etmesini sağlıyor. Location History yani Konum Geçmişi’ni kapatmak ise sadece hareketlerinizin sizin için tasarlanmış zaman akışında listelenmesini engellemeye yarıyor. Bu özelliği kapatmak sizin nerede olduğunuzu görmenizi engellerken, teknoloji devini sizi takip etmekten alıkoymuyor. Halbuki teknoloji devinin kendi açıklamasında şu şekilde bir ibare geçiyor: “Konum Geçmişi’ni istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Konum Geçmişi kapalıyken gittiğiniz yerler depolanmaz.” Princeton Üniversitesi iş birliğiyle yapılan araştırmada durumun böyle olmadığı gösterilirken hem iPhone hem de Android’de aynı takibin yapıldığı da kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deneyimi artırmak

Google’ın AP’ye cevabı ise şu şekilde: “Kullanıcı deneyimini artırmak için Google’ın konum bilgisini kullandığı pek çok farklı alan bulunuyor. Buna Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz bazlı Konum Servisleri de dahil. Bu araçların kullanımı için açık tanımlara yer veriyoruz ve gelişmiş kontroller sunuyoruz ki kullanıcılar dilediklerinde açıp kapatabilsin ve isterlerse geçmişi silebilsin.

Teknoloji devi aynı zamanda kullanıcıların Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarından takibi kapatabileceklerini kaydediyor. AP’nin özel haberinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.