reklamı kapat

POPÜLER

Google mağazasına artık her ülkeden ulaşabilmek mümkün

Google’ın internet mağazası bu zamana kadar hep kapalı bir kutu oldu. Belli başlı ülkelerin dışındaki kişilere alışveriş yaptırmayan, hatta alışveriş yapmak bir yana dursun siteye girişe bile izin vermeyen mağazadan bu nedenle dünyanın büyük bir kısmı mahrum kalıyordu. Google nihayet bu politikasını sonlandırdı ve tüm dünyadan alışverişin kapılarını açtı.

Yenilenen siteye girişte önce bir ülke belirleniyor ve sonrasında o ülkenin mağazasına erişim sağlanmış oluyor. Bölgesel olarak fiyatlar ve ürünlerde değişiklikler gözlenebiliyor. Ancak Google, alışveriş konusunda halen yeterince serbestlik sunmuş değil. Artık mağazadaki ürünleri görebiliyoruz ancak satın almak istediğimizde yalnızca o ülkelere gönderim yapılabiliyor. Örneği ülkemizdeki bir kişi bir ürün satın aldığında Türkiye’ye gönderim yapılamıyor ve yurt dışındaki bir adrese cihazı göndermek gerekiyor. Cihazların satın alınabildiği ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Çin, Güney Kore Hindistan, Japonya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Norveç, Portekiz, İsviçre, İtalya, Almanya ve İspanya gibi ülkeler bulunuyor. İleride bu listenin daha da genişlemesi ve yeni ülkelerin sisteme dahil edilmesi bekleniyor. Fakat ülkemizde bu hizmetin sunulmasının pek yakın bir zamanda gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

Eğer desteklenen ülkelerin birinde tanıdık bir adresiniz varsa Google Store’dan alışveriş yapabilir ve ilgili adrese gönderebilirsiniz. Google Store’a buradan ulaşarak ürünlerin tamamına göz atabilirsiniz.