reklamı kapat

POPÜLER

Google mühendisleri yüksek maaş nedeniyle istifa ediyor

Google herkesin çalışmak istediği dev şirketlerden biri. Böylesine büyük bir şirkette çalışmak rüyaları süslüyor. Birçok alanda başarılı işler çıkaran şirkette çalışmak istemenin en büyük nedenlerinden biri de elbette verdiği dolgun maaşları. Ancak görünüşe bakılırsa yüksek maaşlar insanları şirkete çekmektense daha çok kaçmalarına neden oluyor. Belirtilenlere göre bir dönem Google’dan yüksek maaş alan mühendisler şirketten çıkıp gitmiş.

Bilindiği üzere Google bir dönem kendi sürücüsüz otomobilini geliştiriyordu. Ancak daha sonrasında bu projeye devam etmeyeceğini açıkladı ve Google’ın bu departmanı ayrılarak Waymo isimli ayrı bir şirkete dönüştü. Bloomberg’in yaptığı habere göre Google bünyesindeyken bu departmanda çalışan mühendislere yüksek ücretler ödeniyordu. Söylenenlere göre ana maaşın dışında bazı ek ücretlerle birlikte alınan ücret bazen 16 katına kadar yükseliyordu. Hal böyle olunca mühendislerin birkaç ayda milyonlarca dolar kazandığı ifade ediliyor. Bu durum Google’ın aleyhine olayların yaşanmasına neden olmuş. Fazla para alan mühendisler Google’dan ayrılarak kendi şirketlerini kurmaya başlamış. Çalışanların kurduğu Otto isimli sürücüsüz otomobil şirketi Uber tarafından satın alınırken Argo AI’nin ise Ford’dan 1 milyar dolar destek gördüğü ifade ediliyor. Google’ın bu olaydan ders çıkararak mühendislerin maaşında düzenlemeye gittiği ve 16 kat maaş gibi absürt rakamların verilmediği dile getiriliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google mühendisleri yüksek maaş nedeniyle istifa ediyor” için 4 cevap

 1. Uğur Çelenk dedi ki:

  Yanlış çeviri yapmışsınız sanırım, “Hal böyle olunca mühendislerin bir ayda milyonlarca dolar kazandığı ifade ediliyor.” böyle birşey ifade edilmemiş.

 2. Murat dedi ki:

  Tek mühendis demiyor, Mühendislerin diyor. Tüm mühendislerin aldığı ücret 1 ayda milyonlarca dolar….

 3. Uğur Çelenk dedi ki:

  Gereksiz bir tartışmaya gitmesinden çekiniyorum ama cevap hakkı doğdu 🙂 Yazılan cümlede “mühendislerin” kelimesi “mühendis olanların” anlamı taşıyor. “Türkiye’de mühendisler ayda 3.000 TL kazanıyor” dersem, tüm mühendislerin aylık toplamının 3.000 TL olduğunu mu anlayacaktın?

 4. fvrkna dedi ki:

  abi ingilizce biliyosun tamam neyin cabasi bu