reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, ayrımcı istihdam uygulamaları için tazminat ödeyecek

İnternet devi Google, bugün önemli bir haberle daha gündemde yer alıyor. Bu sefer ayrımcı istihdam uygulamaları merkezde.

Dünyanın en büyük firmalarından Google, BirGün‘de yer alan habere göre ABD Çalışma Bakanlığının, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada tazminat ödemeyi kabul etti. Şirket, 2014-2017 yıllarında erkek meslektaşlarına göre daha az maaş ödediği 2. 500 kadın mühendise 1 milyar 350 milyon dolar tazminat ödeyecek. Buna ek olarak Google’a iş başvurusunda bulunan 1.700 kadın ve Asyalı adaya, işe alımda ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle de 1 milyar 230 milyon dolar ödenecek. Google bu durumu kabul etmiyor ancak davayı kapatmak adına kendisi için ufak sayılacak bu rakamları da ödemekten çekinmiyor.

Google en son Avustralya odaklı bir haberle gündeme gelmişti

Avustralya hükümeti başta Google olmak üzere aralarında Facebook’un da bulunduğu teknoloji şirketlerinin içeriğini kullandıkları haber kuruluşlarına elde ettikleri gelirden pay vermesini öngören önemli bir yasal düzenleme hazırlıyor. İşte bu yasal düzenleme Google’ın hiç ama hiç hoşuna gitmiyor. Çünkü Google’ın merkezinde büyük oranda haber içerikleri yer alıyor ve firma bu konuda hemen her siteyi bünyesinde barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternet devi bu yüzden bu “zorunlu” sürecin gerçek olmasını istemiyor ve gerçek olması haline ülkede hizmet vermeyi durdururuz gibi büyük bir açıklama yapıyor. Firma bunun “uygulanamaz” olduğunu düşünüyor ancak Avustralya hükümeti bu tarz tehditlere boyun eğmeyeceklerini ve süreçte kararlı olduklarını aktarıyor. Sürecin nasıl sonuçlanacağı ise şimdiden büyük bir merak uyandırıyor. Avustralya’da Google’ın yerini yakında Microsoft Bing alabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11’den yapılan mekanik ejderha