reklamı kapat

POPÜLER

Google Play oyunlarını indirmeden deneyin

Google, bu yılın Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda başta bağımsız oyun geliştiricileri olmak üzere tüm oyunseverleri yakından ilgilendiren yeniliklerini duyurdu. Oyunların 10 dakikalık demolarını telefona indirmeden oynayabilmek, aralarında en çok dikkat çeken özellik.

googlePLAY
Google’ın Search Trial Run Ads adını verdiği özellik kullanıma sunulduğunda, kullanıcı bir oyun hakkında Google araması yaptığı zaman karşısına “şimdi dene” seçeneği gelecek. Stream mantığıyla çalışan ve oyunu en fazla 10 dakika süreyle denemeye imkan veren bu özellik sayesinde kullanıcı, oyunu indirmek zorunda olmadan oynanış hakkında yeterince fikir sahibi olabilecek. Bu tür arama sonuçları sadece Wi-Fi üzerinden bağlantı sırasında gösterilecek. Bu özelliğin birkaç hafta içinde kullanıma sunulması bekleniyor.

googleplay
Konferansta tanıtılan yeniliklerden bir diğeri ise Video Recording API. Artık geliştiriciler, oyunlarına video kaydı özelliği ekleyebiliyor. Bu sayede oyun oynayan kullanıcı kendi oyununu kaydedip daha sonra YouTube’a yükleyebilir veya canlı yayın yapabilir. Arayüz, ön kamerayı dahil etmeye de olanak tanıdığı için oyununu kaydeden kullanıcı kendi görüntüsünü de ekleyebilecek. Video Record API’nin de önümüzdeki aylarda yayınlanacağı ifade ediliyor.

Google, uygulama mağazası Google Play’de “Indie Corner” adında bir bölüm oluşturacağını da duyurdu. Bağımsız oyun geliştiricileri yakından ilgilendiren bu bölümde kaliteli içeriğe sahip bağımsız oyunlar sergilenecek. Elbette Google’ın küratörlüğünü üstlendiği Indie Corner’da yer almak isteyen geliştiriciler oyunlarını öncelikle Google’a aday olarak sunacaklar. Burada Google’ın önceliği içerik. Gerçekten kaliteli olduğunu düşündüğü, farklı ve yaratıcı yapımlara bu bölümde yer vereceğini ifade eden Google, en fazla 15 çalışanı olan küçük oyun şirketlerine şans vereceklerini de belirtiyor.

YORUMLAR