reklamı kapat

POPÜLER

Google Reader 1 Temmuz’da kapanacak

Google’ın resmi blogunda 13 Mart tarihinde yayınlanan bir yazı, Google Reader‘la birlikte yedi servisin daha yakın zaman içinde kapatılacağını haber veriyor. Google Reader, Google’ın 2005 yılında kullanıma sunduğu, hem bizim gibi sıradan kullanıcıların ilgi gösterdiği RSS okuyucu aynı zamanda mobil cihazlarımız üzerindeki üçüncü parti uygulamaların, cihazlarımıza son haberleri getirmek için alt yapı olarak kullandığı büyük bir ekosistemdi.

Google, enerjisini beli başlı alanlara odaklamak için birkaç sevisini kapattığını açıkladığı yazısına “ikinci bahar temizliği” başlığını vermeyi uygun bulmuş. Google Reader’ın hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi olduğuna ancak bu sayının yıllar içinde düşüşe geçtiğine dikkat çeken arama devi, 1 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla Google Reader’ı emekliye ayıracağını ifade ediyor. Google Reader dışında sona erdirilecek servisler arasında şunlar da yer alıyor: Windows’lu PC’lerde üzerinde çalışılan Microsoft Office dokümanlarını Google Drive’da yedekleyen Google Cloud Connect, BlackBerry kullanıcılarının sesli arama yaptığı uygulama Google Voice App for BlackBerry, kullanıcıların üç boyutlu yapı modellemeleri yapmalarına yardımcı olan Google Building Maker, CalDAV API, Google Cloud Connect, Search API for shopping ve Mac ve Windows için yayınlanmış olan Snapseed Desktop.

Google Reader’ın kapanması pek çok kullanıcı için kötü haber. Hatta kimileri “RSS’in sonu” olarak da yorumluyor. Ancak gerçek şu ki sosyal ağların yaygınlaşmasıyla Google Reader’ın popülerliği zaten azalmıştı. RSS alternatiflerine yönelecek olan Google Reader kullanıcılarının, üyeliklerini Google Takeout adlı servisi kullanarak yedekleyebilecekleri belirtiliyor.