reklamı kapat

POPÜLER

Google Doküman

Google Dokümanlar için nihayet akıl edilen temel özellik

Google’ın Microsoft’un Office programlarına karşı duyurduğu Drive araçları pek çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak Google Dokümanlar bugüne kadar ilginç bir eksikliğe sahipti.

Microsoft Word alternatifi Google Dokümanlar, gün içinde uzun yazılar yazan kullanıcılar için çoğu zaman kurtarıcı oluyor. Özellikle bulut çözümü olarak Drive kullananlar için tercih sebebi diyebiliriz. Özel sayfa görünümü düzenlemelerine ihtiyaç duymuyorsanız ücretsiz alternatifler arasında en ideallerinden olan Dokümanlarda ise çok temel bir görsel özellik yer almıyor. Bildiğiniz gibi yazı yazarken çoğu kullanıcı için kelime sayısı önem taşıyor. Bir yarışma için yazdığınız bir hikaye, bir dergi için hazırladığınız kısa yazı ya da yazı odaklı herhangi bir görevde kelime sayısı sınırı bulunabiliyor. Word’de ekranın sol alt tarafında görünen kelime/karakter sayısı ise Google’ın servisinde ekranda görünmüyor. Açmak için Shift + ctrl + c tuşlarına basmanız gerekiyor. Bu da uzun kullanımlarda sinir bozucu olabiliyor. Neyse ki bu çok temel özellik nihayet platforma geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Dokümanlar için kelime sayısı paneli önce G-Suite’te

Yayınlanan yeni blog postunda artık kullanıcıların “Kelime Sayımı” panelini açtıktan sonra “Ekranda göster” seçeneğini seçebilecekleri müjdeleniyor. “Minimum ve maksimum kelime sayısı isteyen işler için bu bilgiyi göstermenin doğru olabileceğini düşündük.” diyen Google, malumu ilam ediyor. Ekranda gösterilen kelime sayımı kutucuğunda aynı zamanda karakter sayımı, sayfa sayımı gibi diğer bilgileri de görüntüleyebiliyorsunuz. Özellik dağıtılmaya başlandı ancak şimdilik sadece G-Suite kullanıcılarını kapsıyor. Kısa süre içinde tüm kullanıcılara açılmasını bekliyoruz…

İlginizi çekebilir

Google’ın YouTube’a getireceği AR özelliği