reklamı kapat

POPÜLER

Google Drive Microsoft Office desteği

Google Drive kullanıcılarının beklediği Microsoft Office desteği

Google, Drive kullanıcılarının çok hoşuna gidecek yepyeni bir güncellemeyi müjdeledi. Artık Microsoft Word belgelerini düzenlemek kolaylaşıyor.

Google Drive kullanıcılarına Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar gibi pek çok özellik sunuyor. Bu özelliklerle oluşturulan içerikler Microsoft Office dosyalarıyla uyumlu şekilde kayıt da edilebiliyor. Ancak Word, Excel ve PowerPoint formatlı belgeleri Google’ın dokümanları üzerinden düzenlemek bir işkenceye dönüşebiliyor. Drive üzerinden paylaşılan dokümanı önce Google’ın size sunduğu formata çevirmeniz, daha sonra düzenleme yapmanız isteniyor. Bu çeviri sırasında orijinal dokümandaki belli başlı düzenlemeler de kaybolabiliyor. Google’ın yeni hizmeti ise bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Belgeleri dönüştürmeden düzenleme

Google’ın ilk olarak G-Suit kullanıcılarının erişimine açtığı yeni özellikle beraber artık belgeleri dönüştürmeye gerek kalmıyor. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar üzerinden sunulan bu destek sayesinde kullanıcılar örneğin bir Word dokümanı üzerinde eş zamanlı değişim de gerçekleştirebiliyor. G-Suit kullanıcılarının tamamına özellik açılmış durumda. Ancak önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların bu özelliğe erişebileceği kaydediliyor. Daha kısıtlı bir versiyonu için teknoloji devinin resmi bir Chrome uzantısı da bulunuyor. Yeni özellik tüm kullanıcılara açılana kadar Chrome uzantısını buradan indirerek kullanabilirsiniz. Google’ın özellik için desteklediği dosya uzantıları ise şu şekilde:

● Word dosyaları: .doc, .docx, .dot
● Excel dosyaları: .xls, .xlsx, .xlsm, .xlt
● PowerPoint dosyaları: .ppt, .pptx, .pps, .pot

Google’ın dün Dropbox iş birliğini müjdelediğini de hatırlatalım. Kapsamını iyiden iyiye genişleten firma Dropbox için de Google’ın dokümanlarını düzenlemeyi mümkün kılmıştı. Haberimizle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Google’ın çevrim içi oyun servisi Stadia