reklamı kapat

POPÜLER

Google ve Dropbox iş birliği

Dropbox kullanıcılarını sevindirecek işlevsel Google hamlesi

Dropbox, Google ile iş birliğinin ilk adımlarını attı. Dropbox Business ile başlayan bu gelişme beraberinde çok daha işlevsel bir kullanım sunuyor.

Bir dosya barındırma hizmeti olan Dropbox, geçtiğimiz yıl Google ile iş birliğine gittiğini müjdelemişti. Ancak daha sonra bir yıla varan bu sürede iş birliğinin yeni meyvelerini tam olarak görme fırsatı elde edememiştik. Nihayet yeni bir güncelleme ile ilk olarak Dropbox Business tarafına açılan erişim sağlandı. Artık Dropbox’un Business versiyonunu kullanan ve G-Suit hesabına sahip olan kullanıcılar doğrudan Dropbox’un içinde Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar yaratabilecek. Yaratılan bu dosyalar doğrudan erişime açılan kullanıcılarla da otomatik olarak paylaşılacak elbette. Aynı zamanda belge içinde yapılan yorumlar ve değişiklikler için de Dropbox’un ikonu üzerinden kullanıcılara bildirim gönderilecek. Böylece çok daha etkili bir çalışma alanı oluşturulması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm kullanıcılara açılacak

Güncelleme her ne kadar kendini şimdilik Business hesabında gösterse de Dropbox’un yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki dönemlerde güncelleme Google hesabına sahip tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale getirilecek. Ancak şimdilik net bir yayın tarihi paylaşılmış değil. Söz konusu iş birliğiyle beraber Dropbox’un içinde paylaşılan mevcut docx, .xlsx ve .pptx dosyalarını sadece Microsoft Office Online düzenleyici ile değil artık Google’ın arayüzüyle de düzenlemenin mümkün olduğunu da ekleyelim. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’ın ya Dropbox’un internet sitesi ya Windows/Mac uygulaması ya da sistem çubuğundaki ikonu üzerinden oluşturulması gerekiyor. Servisi mobil uygulaması üzerinden ne yazık ki şimdilik böyle bir özellik sunulmuyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın çevrim içi oyun servisi Stadia