reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple’ın 1993 yılındaki prototip telefonu çalışırken görüntülendi [Video]

1993 yılında Macworld Boston’da Apple, Wizzy Active Lifestyle Telephone adlı bir prototip cihazını tanıtmıştı. Apple, W.A.L.T. olarak adlandırılan şirketin ilk masaüstü telefonu haricinde iPhone’a öncülük eden Newton’u da görücüye çıkartmıştı.

W.A.L.T. hakkında çok az şey biliniyor ve resimlerde görülmesine rağmen, bugüne kadar hiç bir eylem videosu karşımıza çıkmamıştı. Sonny Dickson bu sabah, W.A.L.T.’yi gösteren bir video paylaştı. W.A.L.T. eski bir cihaz olması sebebiyle geç bir sürede açılmasına rağmen teknolojisiyle dikkat çekiyor. Mac-sistem 6’yı çalıştıran cihazda dokunmatik ekran, faks işlevi, ekranda arayan kişinin kimliği, yerleşik adres defteri, özelleştirilebilir zil sesleri ve çevrimiçi bankacılık erişimi gibi özellikler yer alıyor.

Videoda gösterildiği gibi, çeşitli işlevleri etkinleştirmek için bir dizi donanım düğmesi mevcut. Cihazda gezinme ve yazma işlemi bir kalem kullanılıyor. Kalemi kullanırken gecikme yaşandığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple imzalı prototip cihaz iPhone’a ve iPad’e öncülük etti

BellSouth isimli telefon şirketi ile tasarlanan W.A.L.T., PowerBook 100 parçalarından üretildi. Apple bu cihazın üzerinde çalışsa da şirket bu cihazı piyasaya sürmedi. Apple’ın yıllar önce geliştirdiği bu teknolojinin iPad’e öncülük ettiğini söyleyebiliriz. Apple bilindiği üzere iPad modellerinde Apple Pencil adını verdiği bir kalem kullanıyor. Şu anda tercih edilen kalemde gecikme açısından hiçbir sorun yaşanmazken Apple’ın bu teknolojiyi yıllar önce W.A.L.T. isimli cihazda kullanması Apple’ın vizyonunu ortaya koyuyor. Apple’ın prototip cihazı W.A.L.T.’nin videosunu haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video