reklamı kapat

POPÜLER

google-drive

Google Drive’da artık belge düzenlenemiyor

Google Drive‘ı belge saklamanın yanı sıra düzenlemek için sıklıkla kullananları pek de memnun etmeyecek bir haberimiz var. iOS için yayınlanan, Android’e de yakında gelmesi beklenen yeni uygulama sürümünde Google’ın belge düzenleme özelliğini kaldırdığı ortaya çıktı.

Bağımsız Google Dokümanlar ve E-Tablolar uygulamalarının 30 Nisan’da piyasaya sürülmesiyle birlikte Drive’a eklenen bu değişiklik, belge ve e-tablo düzenlemek isteyen kullanıcıların yeni uygulamaları indirmesini zorunlu hale getiriyor. Artık bir belge düzenlenmek istendiğinde Drive kullanıcıyı ilgili uygulamayı indirmeye yönlendiriyor veya uygulama indirilmişse belgeyi doğrudan uygulamada açıyor.

Yapılan değişiklik özellikle alışkanlıklarını değiştirmeyi sevmeyen kullanıcıların pek hoşuna gitmeyecektir. Ancak getirilen yenilikler Google’ın Drive ve belge düzenleme uygulamalarını belirli amaçlara hizmet eden ayrı programlar haline getirme çabasının bir parçası; Drive bulut depolama çözümlerine yönelik bir uygulamaya dönüşürken Dokümanlar, E-Tablolar ve yakında çıkacak olan Sunular belge oluşturma ve düzenleme amacı taşıyor. Üstelik yeni uygulamalar çok faydalı bir özelliği de beraberinde getiriyor, artık kullanıcılar belgeleri çevrimdışı olarak da oluşturup düzenleyebilecek.

YORUMLAR