reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Julian Assange WikiLeaks

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange gözaltına alındı!

Hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange gözaltına alındı.

Advertisement

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, zaman zaman gündeme geliyor ancak artık eskisi kadar dikkat çekmiyordu. Çünkü 2012 yılından beri sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Assange, bugün İngiltere polisi tarafından gözaltına alındı. BBC’de yer alan habere göre bu sürpriz gelişmenin arkasında Ekvador’un Assange’a verdiği sığınma hakkını kaldırması yer alıyor. Bu hamleden sonra polislerin Ekvador’un İngiltere Büyükelçisi tarafından büyükelçilik binasına davet edildiği ve Assange’ı gözaltına aldıkları açıklanıyor. Yapılan açıklamada, Assange’ın Amerikalı yetkililerin iade talebi üzerine ve kefalet koşullarını yerine getirmemesi üzerine gözaltına alındığı belirtiliyor. Assange’ın şimdilik Londra’da yer alan bir polis merkezinde gözaltında tutulacağı, daha sonra Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacağı belirtiliyor. Konu hakkında konuşan Ekvador ise Assange’a verdiği sığınma hakkını sığınma kurallarını sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Julian Assange, WikiLeaks ile büyük ses getiren işlere imza atmıştı

Julian Assange önderliğindeki WikiLeaks, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251.287 gizli belgenin bir önbelleğini elde etmiş ve belgeleri yayınlamıştı. İşte bundan sonra başı beladan kurtulmayan Assange’nı göz altına alınması konusunda Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno da konuştu. Moreno İngiltere’nin Assange’ı “idam cezasının yürürlükte olduğu bir ülkeye göndermeyeceğine” dair garanti verdiğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir

En yeni Mercedes-Benz modeli