reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Twitch kara para aklama

Twitch kara para aklama olayında 40 kişi gözaltına alındı

Twitch, Türkiye merkezli kara para aklama konusuyla 2022’de de gündeme geldi. Bu konuda bir gözaltı adımı atıldı.

Twitch platformunu geçtiğimiz aylarda Türkiye’de gündemden indirmeyen sürekli yeni detayların gündeme geldiği kara para aklama olayları olmuştu. Bu konuda Middle East Eye, tam 10 milyon dolarlık bir kara para aklama olayı ile karşı karşıyayız demişti.

Daha sonra ise Kotaku’da daha spesifik bir rakam verilmişti. O zaman elde edilen verilere göre Türkiye’de 2.400 Twitch yayıncısı üzerinden tam 9,8 milyon dolar kara para aklandı. Bu rakama tam olarak iki yıllık işlemler sonrasında ulaşıldı.

Bu rakamların halen tam olarak nasıl hesaplandığı bilinmiyor ancak bu büyük tepki çeken durum sonunda ciddi olarak yasal düzeye taşındı. Vaziyet’in paylaşımına göre Twitch üzerinden haksız kazanç elde eden şüphelilere yönelik soruşturmada 44 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 40 kişi ise direkt gözaltına alındı.

Bu konuda detaylı bilgilerin önümüzdeki saatlerde gelmesini bekliyoruz. Süreç hakkında Twitch’ten genel olarak herkese yönelik bir açıklama ise halen gelmedi. Sadece bazı sözcülerin belirli kişilere açıklamalar yaptığı aktarıldı.

Güncelleme: Birgün’den konu hakkında yeni detaylar geldi. Buna göre “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen dolandırıcılık soruşturması kapsamında, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı ekipler, “Twitch” isimli sosyal medya platformunda yayın yapan kullanıcılara, kimliği bilinmeyen şahıslarca başkalarına ait kart bilgileri kullanılarak satın alınan BIT (Twitch Para Birimi) gönderildiğini tespit etti.

Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda 40 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon düzenlenen ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda doküman ve dijital materyale el konuldu. Yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülürken, firari 4 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.” denildi.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın