reklamı kapat

POPÜLER

NFT

NFT üzerinden kara para aklama hız kazanmaya başladı

Çok da sürpriz olmadı NFT’ler üzerinden kara para aklama hız kazanmaya başladı. NFT gibi dijital varlıklar genel olarak sürece çok uygun görünüyor.

Halen bilmeyenler için NFT kavramının Twitter tarafından verilen açılımı şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.” İşte bu son dönemde patlama yapan unsurlar, yavaş da olsa kara para aklama aracı olarak kullanılmaya başlandı. Diğer dijital dolandırıcılıkların merkezinde de yer almaya başlayan NFT’ler üzerinden 2021’nin son çeyreğinde 1,4 milyon dolarlık bir kara para aklama rakamı analiz edilmiş durumda.

Yukarıda da dediğimiz gibi bu durum çok da sürpriz olmuyor ve şimdilik ufak olan rakam ileride daha da artacak gibi görünüyor. NFT altyapısı kripto paralar üzerinden döndüğünden süreçteki takip de çok zor görünüyor. Bu da alanı çalıntı kredi kartlarına sahip kişiler için bulunmaz bir nimet haline getiriyor.

Bildiğiniz üzere kara para aklama konusunda başka sistemler ve platformlar da aktif olarak kullanılıyor. Bunların Türkiye’ye gündemine en çok geleni dev canlı yayın platformu Twitch olmuştu.

Hatırlamak adına Twitch platformunu geçtiğimiz yılın sonunda gündemden düşürmeyen büyük kara para aklama olayları olmuştu. Bu konuda bir kaynak 10 milyon dolarlık bir kara para aklama olayı ile karşı karşıyayız demişti. Daha sonra ise Kotaku’dan daha spesifik bir rakam gelmişti.

O zaman elde edilen verilere göre Türkiye’de 2.400 Twitch yayıncısı üzerinden tam 9,8 milyon dolar kara para aklandı. Türkiye’de bu konuda bazı tutuklamalar yapıldı.

İlginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca