reklamı kapat

POPÜLER

Twitch

Twitch kara para aklama olayı hakkında resmî açıklama geldi

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, Türkiye merkezli kara para aklama konusunda gündemden düşmüyor.

Twitch, platformunu biliyorsunuz özellikle Türkiye’de gündeme getiren kara para aklama olayları. Halen bilmeyenler için kısaca hatırlarsak, platformdaki bazı yayıncıların, aracı isimlerin çalıntı kredi kartları üzerinden gönderdiği bit’ler/ bağışlar ile çok ciddi oranda kara para akladığı ortaya çıktı. Aslında bu olaylar uzun zamandır oluyordu ancak konu ilk defa bu kadar büyük şekilde gündem oldu. Çünkü bu sefer somut veriler ortaya döküldü.

İşte bu konuda Twitch’ten resmi bir açıklama geldi. Sputnik’te yer alan bu açıklamaya göre firmanın sözcüsü, son zamanlarda Twitch topluluğunda Türkiye’deki kullanıcıların nasıl para kazandığına dair kaygıların ortaya çıktığını, ancak yasak aktivitelerde bulunan kişilere karşı gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

Sözcü tam olarak “Twitch’te mali dolandırıcılığı engellemek ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için düzenli olarak faaliyette bulunuyoruz, sadece eylül ayında Türkiye’deki 150 kullanıcıya yönelik olarak para kazanma araçlarını istismar ettikleri için harekete geçtik açıklamasını yapıyor.

Bu arada açıklamada aynı zamanda dolandırıcılık mağduru olan herkesin şirkete ulaşması gerektiği kaydedilirken yerel kanunları ya da Twitch kurallarını ihlal eden bütün kullanıcıların tespit edilmesi ve platformdan kaldırılması için sürekli çalışıldığı vurgulandı.

Peki Twitch merkezli para aklama tam olarak nasıl çalışıyor?

Bu konuda ortaya çıkan bazı ekran görüntüleri cevabı temel seviyede vermişti.  Görüntülere bakıldığı zaman para aklama hedefindeki kişiler, seçtikleri Twitch yayıncılarına ilk olarak “sizinle çalışmak istiyoruz, size düzenli bağış yapacağız” şeklinde yaklaşıyor. Süreç eğer yayıncı bu çalışmayı kabul ederse tam olarak şu şekilde devam ediyor:

Para aklamak isteyen kişiler, çalıntı kredi kartları üzerinden yayıncıya düzenli olarak bit gönderimi üzerinden bağış yapıyor. Bu Twitch’e girdiği zaman aklanan bağışın yani paranın yüzde 20’si yayıncıda kalıyor, yüzde 80’i ise bağışı yapan kişiye gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun karşılığında yayıncıdan sadece düzenli olarak yayın açması isteniyor. Bu sayede iki taraflı kazanım elde ediliyor ancak süreç doğal olarak tamamen illegal / yasa dışı oluyor. Süreçte para aklamayı yaptıran kadar yapan suçlu durumda bulunuyor.

Şu an para aklama yaptığı ortaya çıkan birçok farklı Twitch yayıncısı bulunuyor. Bazıları sessizliğini koruyor, bazıları iddiaların yalan olduğunu aktarıyor, bazısı ise gerçekten suçsuz yere hedef tahtasına konuyor. Çünkü para aklama amacı olmadan bit temelli büyük bağışlar alan bazı yayıncılar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın