reklamı kapat

POPÜLER

Twitch kara para aklama

“Türkiye’de 2.400 Twitch yayıncısı üzerinden 9,8 milyon dolar kara para aklandı”

Twitch, Türkiye merkezli kara para aklama konusuyla gündemden düşmüyor. Süreç maddi olarak inanılmaz büyük durumda.

Twitch platformunu özellikle Türkiye’de gündemden indirmeyen sürekli olarak yeni detayların gündeme geldiği kara para aklama olayları oluyor.

Bu konuda hatırlarsınız dün ilk defa bir toplu bir rakam ortaya atıldı. Middle East Eye, 10 milyon dolarlık bir kara para aklama olayı ile karşı karşıyayız dedi.

Bugün ise Kotaku’da daha spesifik bir rakam verildi. Elde edilen verilere göre Türkiye’de 2.400 Twitch yayıncısı üzerinden tam 9,8 milyon dolar kara para aklanmış. Bu rakama tam olarak iki yıllık işlemler sonrasında ulaşılmış.

Bu rakamların halen tam olarak nasıl hesaplandığı bilinmiyor ancak özellikle çalıntı kredi kartlarla yürüyen süreç ile Türkiye’deki yayıncılar üzerinden bu kadar yüksek bir rakamın aklanması gerçekten inanılmaz görünüyor.

Twitch konuda şu açıklamayı yaptı:

Sputnik’te yer alan açıklamaya göre firmanın sözcüsü, son zamanlarda Twitch topluluğunda Türkiye’deki kullanıcıların nasıl para kazandığına dair kaygıların ortaya çıktığını, ancak yasak aktivitelerde bulunan kişilere karşı gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

Sözcü tam olarak “Twitch’te mali dolandırıcılığı engellemek ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için düzenli olarak faaliyette bulunuyoruz, sadece eylül ayında Türkiye’deki 150 kullanıcıya yönelik olarak para kazanma araçlarını istismar ettikleri için harekete geçtik açıklamasını yapıyor.

Bu arada açıklamada aynı zamanda dolandırıcılık mağduru olan herkesin şirkete ulaşması gerektiği kaydedilirken yerel kanunları ya da Twitch kurallarını ihlal eden bütün kullanıcıların tespit edilmesi ve platformdan kaldırılması için sürekli çalışıldığı vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch merkezli para aklama tam olarak nasıl çalışıyor?

Bunu sizlere daha önce de aktarmıştık. Kendilerine gelen teklifleri paylaşan bazı yayıncılar üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla para aklamak isteyen kişiler, seçtikleri Twitch yayıncılarına ilk olarak “sizinle çalışmak istiyoruz, size düzenli bağış yapacağız” şeklinde yaklaşıyor. Süreç eğer yayıncı bu çalışmayı kabul ederse tam olarak şu şekilde devam ediyor:

Para aklamak isteyen kişiler, çalıntı kredi kartları üzerinden yayıncıya düzenli olarak bit gönderimi üzerinden bağış yapıyor. Bu Twitch’e girdiği zaman aklanan bağışın yani paranın yüzde 20’si yayıncıda kalıyor, yüzde 80’i ise bağışı yapan kişiye gidiyor.

Bunun karşılığında yayıncıdan sadece düzenli olarak yayın açması isteniyor. Bu sayede iki taraflı kazanım elde ediliyor ancak süreç doğal olarak tamamen illegal / yasa dışı oluyor. Süreçte para aklamayı yaptıran kadar yapan suçlu durumda bulunuyor.

Şu an para aklama yaptığı ortaya çıkan birçok farklı Twitch yayıncısı bulunuyor. Bazıları sessizliğini koruyor, bazıları iddiaların yalan olduğunu aktarıyor, bazısı ise gerçekten suçsuz yere hedef tahtasına konuyor. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi para aklama amacı olmadan bit temelli büyük bağışlar alan bazı yayıncılar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın