reklamı kapat

POPÜLER

OpenSea NFT Hırsızlığı

OpenSea üzerinde büyük NFT hırsızlığı meydana geldi

Ortaya çıktığı kadarıyla OpenSea üzerinden büyük NFT hırsızlığı meydana geldi. Dijital varlıklar da istenirse net olarak çalınabiliyor.

Halen bilmeyenler için NFT kavramının Twitter tarafından verilen açılımı şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.” İşte bu son dönemde patlama yapan NFT’ler, şu an en çok açık pazar yeri OpenSea üzerinden alınıp satılıyor. OpenSea’yi ve NFT’leri bugün gündeme getiren ise meydana gelen hırsızlık oldu.

Açıklamalara göre OpenSea üzerinde büyük bir NFT hırsızlığı meydana geldi ve burada toplam 32 kullanıcıya yönelik saldırı yapıldı. Bu saldırı sırasında değeri 1,7 milyon dolara ulaşan 254 token’in cüzdanlardan çalındığı aktarıldı. Çalınanlar arasında Bored Ape Yacht Club NFT’leri de yer alıyordu.

Daha önce de bazı NFT hırsızlığı durumları olmuştu ancak olay hiç bu kadar büyük gerçekleşmemişti. Süreç oldukça kompleks ancak son saldırıda Wyvern Protocol ile alakalı bir açığın kullanıldığı aktarıldı.

Bu arada NFT için başka kötü haberler de var. Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla NFT’ler yavaş da olsa kara para aklama aracı olarak de kullanılmaya başlandı. Diğer dijital dolandırıcılıkların merkezinde de yer almaya başlayan NFT’ler üzerinden 2021’nin son çeyreğinde 1,4 milyon dolarlık bir kara para aklama rakamı analiz edilmiş durumda.

Yaşanan NFT hırsızlığı yanında bu da ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu