reklamı kapat

POPÜLER

Bored Ape Yacht Club NFT

NFT yani “Nitelikli Fikri Tapu” pazarında büyük küçülme görülüyor

Türkçe karşılığı geçtiğimiz hafta Nitelikli Fikri Tapu olarak belirlenen NFT için eski popülerlikten çok ciddi şekilde uzaklaşıldı.

Yapılan son analizlere göre NFT pazarı tam yüzde 90 oranında ufalma gördü. Son hesaplamalara bakıldığı zaman günlük satışlar 2-3 ay öncesine oranla inanılmaz oranda azalmış durumda. Aynı zamanda Opensea gibi NFT’lerin satışı için kullanılan uygulamaların indirme oranları da büyük bir düşüş gördü. Bu durum NFT’lerin tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Ancak yaşanan bazı hırsızlıklar ve değer kayıpları üzerinden ilk patlamanın bir kez daha görülmesi şimdilik çok olası durmuyor. Şu an NFT’leri daha çok öne çıkaracak isimler büyük teknoloji firmaları olacak gibi görünüyor. Özellikle sanatçılar, tasarımcılar ve fotoğrafçılar arasında çok yaygın olan NFT’ler için resmi destek veren birçok firma yer alıyor.

Örneğin Twitter’a NFT profil fotoğrafları koyulabiliyor. Samsung, akıllı televizyonlarını bir NFT merkezi haline getirmek istiyorMeta ise NFT’ler için Instagram ve Facebook özelinde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halen tam olarak hâkim olmayanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

NFT için seçilen Nitelikli Fikri Tapu yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display