reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Wi-Fi 7

Tarih verilen Wi-Fi 7 teknolojisi ile hız ciddi şekilde artacak

Qualcomm, işlemci dışında başka teknolojiler üzerinde de çalışıyor ve bunlar arasında Wi-Fi 7 de aktif olarak yer alıyor.

Advertisement

Qualcommgeleceğin kablosuz bağlantı standardı olan Wi-Fi 7 için yeni dönemi 2023 yılında başlatmak adına çalışmalar içerisinde bulunuyor. Yeni teknolojiye destek verecek router modelleri için altyapı kuran şirket, yeni dönemde hızı ciddi şekilde artıracak. Yapılan güncel açıklamaya göre Wi-Fi 7 teknolojisi ile Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E’nin sunabildiği 10 Gbps hız, tam 33 Gbps seviyesine taşınacak. Yeni standart, söylendiği kadarıyla hızı artırması yanında gecikmeyi de ciddi şekilde düşürecek. Gecikmenin düşmesi bulut oyun sistemleri başta olmak üzere birçok konuda önemli görünüyor ve birçok kişi için maksimum hızdan daha kilit bir noktada yer alıyor.

Wi-Fi 7 ile beraber hız ve performans yanında kapasite artışı da geliyor. Aktarıldığı kadarıyla yeni dönemde tek bir kanala 500 farklı kullanıcı bağlanabilecek. Kablosuz çalışacak AR / VR başlıklar için de önem arz eden yeni kablosuz bağlantı standardı, yüksek ihtimalle geniş kitlelere 2024 içerisinde ulaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni teknoloji ile beraber kablo ile kablosuz arasındaki farkı ciddi şekilde eritmek isteyen Qualcomm, bu aralar başka konularda da gündeme geliyor. Şirket CEO’sunun açıklamasına göre firma 2023’ün sonunda Apple’ın M-Serisi işlemcileriyle rekabet edecek bir ARM temelli bilgisayar işlemcisi pazara sunacak.

Wi-Fi 7 yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin