reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Android 13 LOG Tasarım

Android 13 işletim sistemi ile APK güvenliği biraz daha artacak

Google tarafından aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 13 işletim sistemi için APK odaklı yeni bir bilgi ortaya çıkarıldı.

Advertisement

Android ile iOS’u birbirinden ayıran en önemli farklardan birisi, resmi market dışından uygulama yüklemeye verilen izin. iOS cihazlara –Jailbreak haricinde– App Store dışında uygulama yükleyemiyorsunuz. Android telefonlara ise herhangi bir işlem gerekmeksizin Play Store dışından rahatlıkla uygulama yüklenebiliyor. Bunun için kullanıcılara uygulama APK’larını sağlayan çok sayıda site bulunuyor. APK’lar her zaman bir risk taşıyor çünkü üzerlerinde gizli şekilde oynama yapılabiliyor. Bu çalışmalar ile kötü niyetli kişiler telefonlarınıza zararlılar yerleştirebiliyor, bilgilerinizi haberiniz olmadan çalabiliyor.

İşte bu konuda bir adım atacak olan Google, Android 13 ile APK konusunda bir sistem seviyesi sınırlandırma getiriyor. Yeni işletim sistemi, çıktığı zaman APK’ların Accessibility API’na erişim sağlamasını engelleyecek. Esasen fiziksel engellere sahip kullanıcılar için hazırlanan Accessibility API, yeni dönemde Play Store dışından gelen uygulamalara açık olmayacak. Android 13 ile APK’ları tamamen engellemeyecek olan Google, sadece Accessibility API üzerinden bilgilerin kolaylıkla çalınmasının / okunmasının önünü kapatmış olacak.

Android 13 için daha önce de bazı bilgiler çıkmıştı. Sürüm en son çift eSIM kullanımını devreye sokabilir haberi ile ses getirmişti. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılmıştı. Söylendiği kadarıyla bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak. Çükü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 13 işletim sisteminde bildirimler üzerinden çift pencereye geçiş kolaylaşacak. Bu sayede bildirimi gelen uygulama üzerine uzun basılı tutarak üst-alt pencere moduna hızlıca geçiş yapılabilecek. Yeni sürüme yerleşik olarak kafa takibi odaklı “spatial audio” ya da “uzamsal ses” desteği getirmeyi düşünen Google, Android 13 ile oyun odaklı da güzel bir adım atacak. Bu halen kesin değil ancak yapılan bir teknik değişiklik sayesinde yeni sürüm oyunları çok daha hızlı yükler hale getirebilir. Burada oyunların açılma süresinin ciddi şekilde düşmesi bekleniyor.

Android 13 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display