reklamı kapat

POPÜLER

Android 13 LOG Tasarım

Android 13 beta sürümünü alabilen akıllı telefon modelleri

Google tarafından aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 13 işletim sistemi için beta sürecine dahil olabilen tüm telefonlar.

2023’ün başında geniş çaplı dağıtıma çıkacak Android 13 işletim sisteminin güncel Beta sürümüne giriş yapabilen akıllı telefonlar tam olarak şunlar:

Google: Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G, Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro.
Asus: Zenfone 8.
Sharp: AQUOS Sense6.
Lenovo: P12 Pro.
Nokia: X20.
Vivo: X80 Pro.
OnePlus: 10 Pro.
OPPO: Find X5 Pro, Find N.
Tecno: Camon 19 Pro 5G.
Realme: GT 2 Pro.
ZTE: Axon 40 Ultra.
Xiaomi: 12, 12 Pro, Pad 5.

Peki Android 13 için neler biliyoruz? Şimdiye kadar birçok detay çıktı. Hatırlamak adına Google, Android 13 ile APK konusunda bir sistem seviyesi sınırlandırma getiriyor. Yeni işletim sistemi, çıktığı zaman APK’ların Accessibility API’na erişim sağlamasını engelleyecek. Esasen fiziksel engellere sahip kullanıcılar için hazırlanan Accessibility API, yeni dönemde Play Store dışından gelen uygulamalara açık olmayacak. Android 13 ile APK’ları tamamen engellemeyecek olan Google, sadece Accessibility API üzerinden bilgilerin kolaylıkla çalınmasının / okunmasının önünü kapatmış olacak.

Android 13 için daha önce de bazı bilgiler çıkmıştı. Sürüm en son çift eSIM kullanımını devreye sokabilir haberi ile ses getirmişti. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılmıştı. Söylendiği kadarıyla bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak. Çükü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 13 işletim sisteminde bildirimler üzerinden çift pencereye geçiş kolaylaşacak. Bu sayede bildirimi gelen uygulama üzerine uzun basılı tutarak üst-alt pencere moduna hızlıca geçiş yapılabilecek. Yeni sürüme yerleşik olarak kafa takibi odaklı “spatial audio” ya da “uzamsal ses” desteği getirmeyi düşünen Google, Android 13 ile oyun odaklı da güzel bir adım atacak. Bu halen kesin değil ancak yapılan bir teknik değişiklik sayesinde yeni sürüm oyunları çok daha hızlı yükler hale getirebilir. Burada oyunların açılma süresinin ciddi şekilde düşmesi bekleniyor.

Android 13 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display