reklamı kapat

POPÜLER

Instagram NFT

Instagram içerisinde NFT dönemi tam olarak başladı

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram için NFT dönemi büyük çaplı açılım sonrasında tam olarak başladı.

Türkçe karşılığı Nitelikli Fikri Tapu olarak belirlenen NFT için eski popülerlikten çok ciddi şekilde uzaklaşıldı. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla NFT hareketleri tam yüzde 90 oranına azaldı. Buna rağmen bir adım atan Instagram, platformda sadece belirli kişiler için NFT dönemini başlattı. Sürece dahil edilen ABD’li kullanıcılar, platformda satın aldıkları ya da ürettikleri NFT’leri detaylarıyla beraber paylaşabilir hale gelmişti. Bugün ise Instagram’ın NFT desteği tam 100 farklı ülkeye açıldı. Burada direkt olarak ülkelerin (Türkiye yüksek ihtimalle içlerinde) adı verilmedi ancak “Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika” kapsaması aktarıldı. Sürece ciddi şekilde geç kalan firma, kullanıcıların direkt olarak IG üzerinden NFT satarak para kazanmasını da istiyor. Bu konuda da çalışmalar sürüyor.

Halen tam olarak hâkim olmayanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

Instagram bu aralar yapılan son değişikliklerin genel olarak sevilmemesi ile sık sık gündeme geldi. Kısa süre önce bir röportaj kapsamında konuşan Instagram’ın patronu Adam Mosseri, hataları kabul ederek “Kesinlikle büyük bir geri adım atmamız ve yeniden yapılanmamız gerekiyor.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellikle çok takipçili hesaplara sahip ünlülerden gelen (Kim Kardashian gibi) büyük eleştirilere kayıtsız kalamayan Mosseri, yine çok eleştirilen tam ekran tasarımın beğenilmediğini ve onu şimdilik rafa kaldırdıklarını açıkladı. Mosseri aynı zamanda bir süre için “tavsiye içerik ve hesapları” göstermeyi de azaltacaklarını belirtti. Firma şimdilik takip edilen hesaplardan gelen içerikleri öne çıkaracak ancak bu kesinlikle kalıcı olmayacak. Algoritma geliştirilerek ileride yeniden “tavsiye” tarafına odaklanılacak.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın