reklamı kapat

POPÜLER

assange sxsw 2014

Julian Assange: “Ulusal güvenlik raportörleri yeni bir mülteci türü oldu”

SXSW 2014‘e Skype üzerinden yaptığı bir konuşmayla katılan Wikileaks‘in kurucusu Julian Assange, ulusal güvenlik raporlamasında altın bir çağın başlayacağını ve bunda en büyük rolü de sürgünde olan Amerikalıların oynayacağını ifade etti. Çalışmalarına ABD dışında devam etmek durumunda kalan Amerikalı raportör ve aktivistlerden oluşan uzun bir listeyi dinleyicilerle paylaşan Assange, ulusal güvenlik raportörlerini günümüzdeki yeni tür mülteciler olarak tanımladı.

Bu insanların çalışmalarının tamamen engellenmek istenmesine rağmen klasik liberalizmin en temel ilkelerinden biri olan hareket etme özgürlüğü sayesinde çalışmalarına başka bir yerde devam edebildiklerini söyleyen Assange, bu durumu da oldukça olumlu bir fenomen olarak gördüğünü ifade etti. Açıkladığı listede yer alan isimlerden biri olan Glenn Greenwald’ın yeni girişimi First Look Media’ya da değinen Assange, bu girişimin eBay’in kurucusu Pierre Omidyar tarafından desteklendiğini ve Omidyar gibi kimselerin özgür olmanın milyar dolarlara sahip olmakla ölçülemeyeceğinin farkına vardıklarını belirtti.

Bu gibi olumlu gelişmeleri internet aracılığıyla artan politik bilince bağlayan Assange, dört yıl önce internetin politik açıdan yeterince canlı olmadığını açıklarken internetle olan etkileşimin artması ve bizzat devletin kendisinin hedef kitleye dahil edilmesiyle derin devletin de kalbine ulaşılabildiğine işaret etti.

Kendisinin de bir şekilde açıkladığı “mülteci” listesinin bir parçası olduğunu belirten Assange, hâlen Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde ikâmet ediyor. Hayatını sürdürdüğü büyükelçilik binasına polisin girme izninin olmadığını hatırlatan Assange, böyle bir alanın bütün ulusal güvenlik raportörlerinin hayalindeki yer olduğunu söylüyor.

YORUMLAR