reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram hikayelerini ekran görüntüsü almadan kaydetme

Instagram açığı” olarak nitelendirilen yeni bir ulaşılaşılabilirlik gündemde. Profillerde istediğiniz hikaye sadece bir tık uzağınızda.

Instagram uzun süre sadece bir uygulama olarak hayatımızda kaldı. Tarayıcı tarafında varlığını başlattığında ise her özellik elbette yerini almamıştı. Şimdilerde bile üçüncü parti araçlarla halledilebilen ya da hiç halledilemeyen bazı eksiklikler bulunuyor. Ancak tarayıcı tarafına geçiş aynı zamanda “mahremiyeti korumayı” da ne yazık ki zorlaştırıyor. Paylaşılan fotoğraflardan tutun da hikayelere kadar her şeyi herhangi bir “hack” programı kullanmadan sadece mouse’unuzla indirmeniz mümkün oluyor. Üstelik profilin açık ya da kapalı olmasının bir değeri yok. Yeter ki “içeride” bir arkadaşınız olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram hikayeleri kaybolsa dahi URL’ler baki

Buna ne kadar “açık” denir bilemiyoruz açıkçası ancak pek çok internet kullanıcısının bildiği üzere internet sitelerine girdiğinizde sitedeki fotoğrafları görüntüleyebileceğiniz HTML panelini basitçe açmak mümkün oluyor. Tek yapmanız gereken Instagram içindeyken mouse’un sağ tuşuna tıklayıp açılan küçük pencerede Inspect Element dedikten sonra Network > Img adımlarını takip etmek. Benzer bir şekilde Application > Images deneyebilirsiniz ancak burada tüm fotoğraflar listeleneceği için özellikle istediğiniz tek bir fotoğraf varsa işinize yaramayabilir, süreç uzayabilir. Aynı şekilde burada hikayeleri de göremeyebilirsiniz.

Network > Img adımlarını takip ettikten sonra tıkladığınız fotoğrafın linki panelde beliriyor. Aynı şekilde hikayeyi açarsanız hikayenin linki de panelde beliriyor. Bu linkler ise hikaye 24 saat sonra kaybolsa dahi hala kullanılabilir oluyor. Tek ihtiyacınız yardım isteyebileceğiniz ve gizli profili takip eden bir arkadaşınız.

Öte yandan sevdiğiniz paylaşımlar için de ekran görüntüsü almanıza gerek yok tabii. Doğrudan bu şekilde kaydedebilirsiniz. Bu detay belki profilde paylaşılan fotoğraflar için çok fark yaratan bir durum değil ancak hikayeler için şüphesiz işlevsel.

Facebook durumu bir “açık” olarak nitelendirmiyor. Nihayetinde gizli profilin içinde bir arkadaşınız varsa ekran görüntüsü de alabilir. Ancak “ekran görüntüsü alsam bildirim gider mi gitmez mi” diye düşünüp emin olamayanlar için öne çıkan bir yöntem olacağı kesin. Şimdilik bildirim gitmiyor ancak ileride kim bilir…

İlginizi çekebilir

Google’ın Android 10 ile logo değişimi