reklamı kapat

POPÜLER

Google DeepMind

Google şirketi DeepMind, hava durumu tahminlerini yapay zeka ile iyileştiriyor

Google şirketi DeepMind, hava durumu tahminlerini yapay zeka ile iyileştiriyor. Bunun için özel bir model hazırlanmış durumda.

BBC’de yer alan habere göre DeepMind’ın ürettiği GraphCast isimli yeni bir yapay zeka modeli, eylül ayında etkili olan Lee kasırgasının Kanada’da nereye varacağını geleneksel yöntemlerden üç gün daha erken tahmin etti. Dünyanın en iyilerinden birisi olarak görülen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmini sisteminden daha iyi performans gösterdiği aktarılan GraphCast, bu açıdan büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. GraphCast söylendiği kadarıyla hava tahminlerini bir dakikadan kısa sürede geliştiriyor ve geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha az bilgi işlem / sistem gücü gerektiriyor. GraphCast, hava durumu modellerinin nasıl geliştiğini öğrenmek için Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmini Sistemi’nden gelen modelinin çıktısı da dahil olmak üzere çok miktarda geçmiş veriyi bir araya getirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Google DeepMind’dan Remy Lam, “Bu yapay zeka yaklaşımının temel avantajı son derece hassas olması” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GraphCast’in tahminleri Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmini sistemi tarafından üretilenler kadar ayrıntılı olmasa da aşırı sıcaklıklar gibi şiddetli hava olaylarını tahmin etmede ve büyük fırtınaların rotasını takip etmede çok daha iyi olarak görülüyor. Şu an yapay zeka modellerinin geleneksel hava durumu tahminlerini değiştirmek yerine onları tamamlayacağına inanılıyor. Remy Lam bu konuda, “Yapay zeka modelleri verilerle eğitiliyor ve veriler geleneksel yaklaşımlarla üretiliyor. Bu nedenle veri toplamak için geleneksel yaklaşıma ihtiyacımız olacak” açıklamasını da yapıyor.

Google şirketi DeepMind ve çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli