reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Start hava durumu LOG Görsel

Analizlere göre en doğru hava durumu bilgilerini Microsoft Start veriyor

Analizlere göre en doğru hava durumu sonuçlarını Microsoft Start veriyor. Bunun arkasında ise yapay zeka teknolojisi yer alıyor.

Buradaki bağlantıda paylaşılan hava durumu bilgileri, ForecastWatch tarafından yapılan analizlere göre en doğru sonuçları ortaya koyuyor. Bu konuda, “Microsoft Start üst üste ikinci kez en doğru hava tahmini sağlayıcısı” seçildi açıklamasını yapan Microsoft, bu yüksek doğruluğun arkasında yapay zekanın olduğunu belirtiyor. Şirket, hava durumu tahmininde geleneksel olarak süper bilgisayarlar ve büyük ölçekli fizik simülasyonlarının kullanıldığını belirtiyor. Microsoft Start’ın sunduğu bilgiler ise devasa hava durumu veri setlerini, büyük ölçekli hesaplama modellerini, haritalama ile topografya verilerini ve kullanıcılardan gelen gerçek zamanlı raporları yapay zeka kullanarak bir araya getiriyor. Bu sayede çok daha doğru sonuçlar ortaya koyabildiklerini belirten şirket, “Bu veri odaklı kapsamlı yaklaşım, kullanıcılara en güncel yağmur ve kar tahminlerinden, bulut örtüsü modellenmesine ve hatta 30 günlük tahminlere kadar eksiksiz bir çözüm sunmamızı mümkün kılıyor. Bunların hepsi daha önce mümkün olandan daha iyi bir doğrulukla gerçekleştiriliyor” açıklamasını da geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hava tahminlerini yapay zeka ile güçlendirme konusunda sadece Microsoft çalışmıyor. BBC’de yer alan habere göre DeepMind’ın ürettiği GraphCast isimli yapay zeka modeli, eylül ayında etkili olan Lee kasırgasının Kanada’da nereye varacağını geleneksel yöntemlerden üç gün daha erken tahmin etmeyi başardı. Dünyanın en iyilerinden birisi olarak görülen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmini sisteminden daha iyi performans gösterdiği aktarılan GraphCast, bu açıdan büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. GraphCast söylendiği kadarıyla hava tahminlerini bir dakikadan kısa sürede geliştiriyor ve geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha az bilgi işlem / sistem gücü gerektiriyor.

GraphCast, hava durumu modellerinin nasıl geliştiğini öğrenmek için Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmini Sistemi’nden gelen modelinin çıktısı da dahil olmak üzere çok miktarda geçmiş veriyi bir araya getirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Google DeepMind’dan Remy Lam, “Bu yapay zeka yaklaşımının temel avantajı son derece hassas olması” diyor.

Microsoft Start merkezli hava durumu gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu